Pomnik Tadeusza Kościuszki w Staszowie, mokunka

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Staszowie

(4.3 głosów: 6)
Mapa Przewodnik Pdf

Historia pomnika ku czci Tadeusza Kościuszki w Staszowie, który obecnie znajduje się na Rynku koło Ratusza, jest nieco zawiła. Pomnik zbudowano dla upamiętnienia wizyty w Staszowie tego znanego Polaka.Pomnik został wzniesiony w 1864 roku, na przestrzeni lat był wielokrotnie przenoszony. Pierwotnie umiejscowiony był w rejonie ulicy Opatowskiej. W 1917 roku usunięto wcześniejsze napisy, zostawiając tylko następującą treść „Królowo Korony Polskiej módl się za nami” oraz umiejscowiono nań portret Tadeusza Kościuszki z napisem: „Tadeuszowi Kościuszce, Wielkiemu Bohaterowi i Obrońcy Ludu Polskiego.

Po II wojnie światowej dodawano kolejne napisy dotyczące ofiar, a po 1981 roku związane z Solidarnością. Uroczystość ponownego odsłonięcia pomnika na Rynku odbyła się jesienią 1981 roku.Pomnik Kościuszki
Rynek, Staszów

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę
Booking.com
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°33'51N, 21°10'3E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021