Pomnik Tadeusza Kościuszki w Staszowie

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Staszowie
50°33'51" N, 21°10'3" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Historia pomnika ku czci Tadeusza Kościuszki w Staszowie, który obecnie znajduje się na Rynku koło Ratusza, jest nieco zawiła. Pomnik zbudowano dla upamiętnienia wizyty w Staszowie tego znanego Polaka.Pomnik został wzniesiony w 1864 roku, na przestrzeni lat był wielokrotnie przenoszony. Pierwotnie umiejscowiony był w rejonie ulicy Opatowskiej. W 1917 roku usunięto wcześniejsze napisy, zostawiając tylko następującą treść „Królowo Korony Polskiej módl się za nami” oraz umiejscowiono nań portret Tadeusza Kościuszki z napisem: „Tadeuszowi Kościuszce, Wielkiemu Bohaterowi i Obrońcy Ludu Polskiego.Po II wojnie światowej dodawano kolejne napisy dotyczące ofiar, a po 1981 roku związane z Solidarnością. Uroczystość ponownego odsłonięcia pomnika na Rynku odbyła się jesienią 1981 roku.

Pomnik Kościuszki
Rynek, Staszów

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020