Pomnik Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie

Pomnik Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie

Pomnik Stefana Wyszyńskiego
ul. Klasztorna, Częstochowa

50°48'45" N, 19°5'54" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Autorem projektu rzeźby do pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie jest znany w Polsce rzeźbiarz Jan Kucz. Stworzył on dzieło monumentalne o wysokości 3,5 metra i wadze 6 ton. Pomnik został odsłonięty w 1997 roku.Pomnik przedstawia klęczącego prymasa z pochyloną głową i ręką na piersi w obszernej szacie. Jest mocno syntetyczną bryłą o mocnych żłobieniach i dużych płaszczyznach, co jeszcze bardziej dodaje mu wrażenia monumentalizmu i siły. Poza upamiętnieniem postaci prymasa, pomnik ma przypominać, że Wyszyński był nauczycielem, który z Jasnej Góry uczynił narodową ambonę, a swą wiarę kierował ku Maryi. Pomnik ustawiono przy bramie Lubomirskich prowadzącej do klasztoru na Jasnej Górze.W 2017 roku pomnik powrócił na plac po gruntownej renowacji pod okiem rzeźbiarza, który był jego autorem. Wtedy też został ustawiony przodem do pielgrzymów wchodzących główną bramą na teren Jasnej Góry.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020