Pomnik rakiety V2 w Sarnakach, Joanna

Pomnik rakiety V2 w Sarnakach

(4.3 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik w Sarnakach niedaleko Siemiatycz na Podlasiu odsłonięty w 1995 roku przedstawia rakietę V2 wbitą w ziemię z wiele mówiącym napisem: ONI OCALILI LONDYN w języku polskim i angielskim. Pomnik stoi w centrum Sarnak i upamiętnia ciekawe zdarzenie z okresu II wojny światowej, które było wielkim sukcesem polskiego wywiadu.

Niemcy testowali nową groźną broń rakietową, którą chcieli wykorzystać do ostrzału Wysp Brytyjskich. Wystrzeliwali rakiety V2 z poligonu w okolicy Mielca i skrupulatnie zbierali wszystkie odłamki pozostałe po detonacji pocisku. Wiosną 1944 roku jedna z takich rakiet nie wybuchła, tylko utknęła w mokradłach nad Bugiem. Niemcy już nigdy jej nie odnaleźli, choć bardzo się starali. Rakieta została przechwycona przez oddział AK i ukryta przy pomocy miejscowej ludności. Następnie cenne znalezisko rozebrano na części i przetransportowano do Warszawy, a później do Wielkiej Brytanii. Dzięki temu rozszyfrowano tajemnicę niemieckich pocisków.Akcję wspierał oddział partyzantów AK, który atakował Niemców, aby odwrócić ich uwagę. W wyniku tych walk życie straciło 2 partyzantów. Przy pomniku jest tablica opisująca dokładniej całe to zdarzenie.

Makieta rakiety V2
ul. kolejowa, Sarnaki

Siemiatycze noclegi

Siemiatycze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022