Pomnik w Sarnakach niedaleko Siemiatycz na Podlasiu odsłonięty w 1995 roku przedstawia rakietę V2 wbitą w ziemię z wiele mówiącym napisem: ONI OCALILI LONDYN w języku polskim i angielskim. Pomnik stoi w centrum Sarnak i upamiętnia ciekawe zdarzenie z okresu II wojny światowej, które było wielkim sukcesem polskiego wywiadu.Niemcy testowali nową groźną broń rakietową, którą chcieli wykorzystać do ostrzału Wysp Brytyjskich. Wystrzeliwali rakiety V2 z poligonu w okolicy Mielca i skrupulatnie zbierali wszystkie odłamki pozostałe po detonacji pocisku. Wiosną 1944 roku jedna z takich rakiet nie wybuchła, tylko utknęła w mokradłach nad Bugiem. Niemcy już nigdy jej nie odnaleźli, choć bardzo się starali. Rakieta została przechwycona przez oddział AK i ukryta przy pomocy miejscowej ludności. Następnie cenne znalezisko rozebrano na części i przetransportowano do Warszawy, a później do Wielkiej Brytanii. Dzięki temu rozszyfrowano tajemnicę niemieckich pocisków.Akcję wspierał oddział partyzantów AK, który atakował Niemców, aby odwrócić ich uwagę. W wyniku tych walk życie straciło 2 partyzantów. Przy pomniku jest tablica opisująca dokładniej całe to zdarzenie.

Makieta rakiety V2
ul. kolejowa, Sarnaki

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 67414 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Kresowiak

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020