Pomnik rakiety V2 w Sarnakach, Joanna

Pomnik rakiety V2 w Sarnakach

(4.3 głosów: 4)

Pomnik w Sarnakach niedaleko Siemiatycz na Podlasiu odsłonięty w 1995 roku przedstawia rakietę V2 wbitą w ziemię z wiele mówiącym napisem: ONI OCALILI LONDYN w języku polskim i angielskim. Pomnik stoi w centrum Sarnak i upamiętnia ciekawe zdarzenie z okresu II wojny światowej, które było wielkim sukcesem polskiego wywiadu.Niemcy testowali nową groźną broń rakietową, którą chcieli wykorzystać do ostrzału Wysp Brytyjskich. Wystrzeliwali rakiety V2 z poligonu w okolicy Mielca i skrupulatnie zbierali wszystkie odłamki pozostałe po detonacji pocisku. Wiosną 1944 roku jedna z takich rakiet nie wybuchła, tylko utknęła w mokradłach nad Bugiem. Niemcy już nigdy jej nie odnaleźli, choć bardzo się starali. Rakieta została przechwycona przez oddział AK i ukryta przy pomocy miejscowej ludności. Następnie cenne znalezisko rozebrano na części i przetransportowano do Warszawy, a później do Wielkiej Brytanii. Dzięki temu rozszyfrowano tajemnicę niemieckich pocisków.

Akcję wspierał oddział partyzantów AK, który atakował Niemców, aby odwrócić ich uwagę. W wyniku tych walk życie straciło 2 partyzantów. Przy pomniku jest tablica opisująca dokładniej całe to zdarzenie.Makieta rakiety V2
ul. kolejowa, Sarnaki

Siemiatycze noclegi

Siemiatycze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Siemiatycze
Pomniki i rzeźby
Normalna
pomniki
52°18'52N, 22°53'25E
16 październik 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację