Pomnik portu w Kazimierzu Dolnym jest nietypowy w swym przekazie. Wygląda raczej jak nowoczesna rzeźba, a składają się na niego koła łopatkowe do napędu bocznokołowca „Traugutt”.
Historia parostatku „Traugutt” jest długa. Powstał on w 1926 roku w stoczni w Elblągu i był ostatnią jednostką wybudowaną tam dla armatorów polskich.
Statek początkowo nosił nazwę „Goniec”, była to jednostka pasażersko-towarową, która mogła pomieścić nawet 700 pasażerów. Po wojnie statek otrzymał imię Traugutt, a jego właścicielem zostało przedsiębiorstwo państwowe - Warszawska Żegluga Wiślana.
W latach 70. XX wieku statek Traugutt obsługiwał przewozy liniowe i wczasowe z Warszawy do Gdańska, a przy większej wodzie także do Puław i Kazimierza Dolnego, stąd tutaj taki pomnik.
Pod koniec XX wieku, kiedy już nadszedł kres statku Traugutt, a jego remont wyceniono bardzo wysoko, armator kazimierski nie zdecydował się na ten pomysł. Statek zezłomowano, ale armator postanowił jednak ocalić cokolwiek z tego zbytkowego, słynnego parowca. Nabył więc koła łopatkowe Traugutta, które działały bez wymiany blisko 50 lat. W roku 2014 w Kazimierzu Dolnym na ul. Puławskiej stanął pomnik portu z wykorzystaniem tych starych kół łopatkowych. Dziś pomnik wita turystów wjeżdżających do miasta.
Pomnik Portu
ul. Puławska, Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.