51°19'41" N, 21°57'15" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Pomnik portu w Kazimierzu Dolnym jest nietypowy w swym przekazie. Wygląda raczej jak nowoczesna rzeźba, a składają się na niego koła łopatkowe do napędu bocznokołowca „Traugutt”.Historia parostatku „Traugutt” jest długa. Powstał on w 1926 roku w stoczni w Elblągu i był ostatnią jednostką wybudowaną tam dla armatorów polskich.

Statek początkowo nosił nazwę „Goniec”, była to jednostka pasażersko-towarową, która mogła pomieścić nawet 700 pasażerów. Po wojnie statek otrzymał imię Traugutt, a jego właścicielem zostało przedsiębiorstwo państwowe - Warszawska Żegluga Wiślana.

W latach 70. XX wieku statek Traugutt obsługiwał przewozy liniowe i wczasowe z Warszawy do Gdańska, a przy większej wodzie także do Puław i Kazimierza Dolnego, stąd tutaj taki pomnik.Pod koniec XX wieku, kiedy już nadszedł kres statku Traugutt, a jego remont wyceniono bardzo wysoko, armator kazimierski nie zdecydował się na ten pomysł. Statek zezłomowano, ale armator postanowił jednak ocalić cokolwiek z tego zbytkowego, słynnego parowca. Nabył więc koła łopatkowe Traugutta, które działały bez wymiany blisko 50 lat. W roku 2014 w Kazimierzu Dolnym na ul. Puławskiej stanął pomnik portu z wykorzystaniem tych starych kół łopatkowych. Dziś pomnik wita turystów wjeżdżających do miasta.

Pomnik Portu
ul. Puławska, Kazimierz DolnyKazimierz Dolny noclegi

Kazimierz Dolny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021