Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
 Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie

(4 głosów: 1)

Pomiędzy ulicami Nowowiejskiego, Śląską i Sobieskiego w Częstochowie wyrasta okazały Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny. Jak można się domyślić poświęcony jest on żołnierzom poległym w walce o niepodległość. Pomnik stoi na Placu Pamięci Narodowej i jest jednym z głównych jego elementów architektonicznych.Pomnik składa się z dwóch kolumn: na jednej umieszczono orła, pod którym widnieje napis, będący nazwą pomnika, na drugiej znajdziemy odlewane figury żołnierzy, które zostały ujęte w bardzo wymowny i symboliczny sposób - począwszy od wyższych partii pomnika postacie stoją wyprostowane, a w miarę schodzenia w dół postacie również zniżają się aż do pozycji całkowicie leżącej, a jednocześnie od formy całkowicie naturalnej u szczytu, aż do formy mocno uproszczonej jeśli nie abstrakcyjnej.

Na tablicach bocznych odczytamy komu pomnik został poświęcony: Legionom Polskim i obrońcom Europy przed bolszewizmem, Bohaterom września 1939 r., Partyzantom i więźniom obozów koncentracyjnych, poległym żołnierzom I i II Armii Wojska Polskiego, poległym Polakom na frontach zachodnich, poległym w powietrzu i na morzach i oceanach świata, ofiarom zbrodni sowieckich, pomordowanym w walce o wolność i niezawisłość narodu w latach 1945-1989. Jest to jednocześnie miejsce pamięci i zadumy, zwłaszcza, że w cokole pomnika umieszczono 6 urn z prochami i ziemiami: z pola bitwy pod Lenino, z grobów polskich lotników w Newark, z grobów Powstańców Warszawskich, z pola bitwy nad Bzurą, z obozu koncentracyjnego w Auschwitz.Samo powstanie to lata 80. XX wieku, a zaczęło się od Komitetu budowy pomnika utworzonego w 1981 roku, który został zawieszony ze względu na wprowadzenie stanu wojennego. Prace wznowiono 3 lata później. Ogłoszono konkurs, z którego do realizacji wybrano projekt Wincentego Kućmy i Jacka Budynia. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 1 IX 1985 roku w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny
Śląska 32, CzęstochowaCzęstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°48'22N, 19°6'47E
16 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację