Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie

(4 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pomiędzy ulicami Nowowiejskiego, Śląską i Sobieskiego w Częstochowie wyrasta okazały Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny. Jak można się domyślić poświęcony jest on żołnierzom poległym w walce o niepodległość. Pomnik stoi na Placu Pamięci Narodowej i jest jednym z głównych jego elementów architektonicznych.Pomnik składa się z dwóch kolumn: na jednej umieszczono orła, pod którym widnieje napis, będący nazwą pomnika, na drugiej znajdziemy odlewane figury żołnierzy, które zostały ujęte w bardzo wymowny i symboliczny sposób - począwszy od wyższych partii pomnika postacie stoją wyprostowane, a w miarę schodzenia w dół postacie również zniżają się aż do pozycji całkowicie leżącej, a jednocześnie od formy całkowicie naturalnej u szczytu, aż do formy mocno uproszczonej jeśli nie abstrakcyjnej.

Na tablicach bocznych odczytamy komu pomnik został poświęcony: Legionom Polskim i obrońcom Europy przed bolszewizmem, Bohaterom września 1939 r., Partyzantom i więźniom obozów koncentracyjnych, poległym żołnierzom I i II Armii Wojska Polskiego, poległym Polakom na frontach zachodnich, poległym w powietrzu i na morzach i oceanach świata, ofiarom zbrodni sowieckich, pomordowanym w walce o wolność i niezawisłość narodu w latach 1945-1989. Jest to jednocześnie miejsce pamięci i zadumy, zwłaszcza, że w cokole pomnika umieszczono 6 urn z prochami i ziemiami: z pola bitwy pod Lenino, z grobów polskich lotników w Newark, z grobów Powstańców Warszawskich, z pola bitwy nad Bzurą, z obozu koncentracyjnego w Auschwitz.Samo powstanie to lata 80. XX wieku, a zaczęło się od Komitetu budowy pomnika utworzonego w 1981 roku, który został zawieszony ze względu na wprowadzenie stanu wojennego. Prace wznowiono 3 lata później. Ogłoszono konkurs, z którego do realizacji wybrano projekt Wincentego Kućmy i Jacka Budynia. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 1 IX 1985 roku w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny
Śląska 32, CzęstochowaPomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Częstochowy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°48'22N, 19°6'47E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021