Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Pomnik Poległych w Wąsoszu Górnym, Tadeusz Walkowicz

Pomnik Poległych w Wąsoszu Górnym

(4.3 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf

Będąc w Wąsoszu Górnym koło Działoszyna w woj. śląskim, warto zobaczyć ciekawe mauzoleum z 1938 roku. Upamiętnia ono poległych powstańców z 1836 roku. Przed pomnikiem znajdują się dwie tablice z nazwiskami poległych. Na ścianie postumentu od strony wejścia na cmentarz widnieje duży napis: Gloria Victis, a po przeciwnej stronie daty 1863-1963. Na cmentarzu wokół pomnika znajdują się również mogiły z XIX wieku, a wśród nich nagrobki:- Walentego Tyxyckiego, który był sędzią pokoju z 1848 roku

- Suchodolskiego - Kapitana Królestwa Polskiego z 1860 roku- Maxymiliana Tyxyckiego - dziedzica dóbr z 1850 roku

Obok pomnika, na wzgórzu i w wąwozie znajdują się kapliczki kalwarii, ciągnące się na długości 1,5 km.Historia pomnika

Pomnik Poległych w Wąsoszu Górnym powstał z inicjatywy proboszcza - księdza Wincentego Spirry, a szczególny patronat nad jego budową objął generał brygady Janusz Gąsiorowski.

Podczas kopania fundamentów pod pomnik natrafiono na pojedyncze groby powstańców, w których prócz kości odnaleziono srebrny krzyż z wizerunkiem Chrystusa, guziki i kulę rosyjską, leżącą pomiędzy kośćmi żebrowymi jednego z powstańców. W mogile tej, razem z powstańcami pochowano także żołnierza rosyjskiego, bowiem znaleziono tu szkielet ubrany w resztki rosyjskiego munduru.

Uroczystego odsłonięcia Pomnika Poległych w Wąsoszu Górnym dokonano 15 sierpnia 1938 roku, w dzień Święta Żołnierza.

Pomnik Poległych w Wąsoszu Górnym na mapie

Poniżej znajdziesz mapę wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Booking.com
Cmentarze
Normalna
pomniki
51°3'13N, 19°0'54E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021