Pomnik Pamięci Żydów w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Pamięci Żydów w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian został odsłonięty w Częstochowie w październiku 2009 roku w celu upamiętnienia 40 tysięcy Żydów Częstochowian wywiezionych do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Deportacje Żydów z getta rozpoczęły się 22 września 1942 roku i trwały do 7 października. Przy ul. Strażackiej (czyli tam, gdzie stoi pomnik), znajdowała się stacja kolejowa Warta.Twórcą pomnika jest urodzony w Częstochowie rzeźbiarz Samuel Willenberg – więzień Treblinki, uczestnik Powstania Warszawskiego. Koncepcja objęła przedstawienie pomnika w formie pękniętego muru, na którym umieszczono tory kolejowe oraz gwiazdę Dawida złożoną z szyn kolejowych. Pomiędzy dwiema grubymi szybami umieszczono kopię oryginalnego kolejowego rozkładu jazdy w języku niemieckim z 6 transportami ludności żydowskiej.

Fundatorem i inicjatorem jest Zygmunt Rolat - Przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Odsłonięcie pomnika stało się wielkim wydarzeniem, w którym udział brali: przedstawiciel Prezydenta RP, Prezydent Częstochowy, Zygmunt Rolat, Samuel Willenberg, wnuk Zygmunta Rolata, a uroczystości zostały przeprowadzone wg ceremoniału wojskowego: wysłuchano hymnu partyzanckiego Żydowskiej Organizacji Bojowej, apelu pamięci, salwy honorowej, pieśni ze spektaklu Szeba. Po części wojskowej przystąpiono do uroczystości religijnej. 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian
ul. Strażacka, Częstochowa

GPS: 50°48'35N, 19°7'55E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°48'35N, 19°7'55E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021