Pomnik Pamięci Żydów w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Pamięci Żydów w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian został odsłonięty w Częstochowie w październiku 2009 roku w celu upamiętnienia 40 tysięcy Żydów Częstochowian wywiezionych do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Deportacje Żydów z getta rozpoczęły się 22 września 1942 roku i trwały do 7 października. Przy ul. Strażackiej (czyli tam, gdzie stoi pomnik), znajdowała się stacja kolejowa Warta.

Twórcą pomnika jest urodzony w Częstochowie rzeźbiarz Samuel Willenberg – więzień Treblinki, uczestnik Powstania Warszawskiego. Koncepcja objęła przedstawienie pomnika w formie pękniętego muru, na którym umieszczono tory kolejowe oraz gwiazdę Dawida złożoną z szyn kolejowych. Pomiędzy dwiema grubymi szybami umieszczono kopię oryginalnego kolejowego rozkładu jazdy w języku niemieckim z 6 transportami ludności żydowskiej.Fundatorem i inicjatorem jest Zygmunt Rolat - Przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Odsłonięcie pomnika stało się wielkim wydarzeniem, w którym udział brali: przedstawiciel Prezydenta RP, Prezydent Częstochowy, Zygmunt Rolat, Samuel Willenberg, wnuk Zygmunta Rolata, a uroczystości zostały przeprowadzone wg ceremoniału wojskowego: wysłuchano hymnu partyzanckiego Żydowskiej Organizacji Bojowej, apelu pamięci, salwy honorowej, pieśni ze spektaklu Szeba. Po części wojskowej przystąpiono do uroczystości religijnej.

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian
ul. Strażacka, Częstochowa

GPS: 50°48'35N, 19°7'55E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022