Pomnik Obrońców Białegostoku, Joanna

Pomnik Obrońców Białegostoku

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pomnik Obrońców Białegostoku znajduje się na osiedlu Wysoki Stoczek przy Alei Jana Pawła II, w pobliżu Domku Napoleona. Powstał na niewielkim wzniesieniu, w miejscu gdzie we wrześniu 1939 roku toczyły się walki. Upamiętnia bohaterskich żołnierzy 42. Pułku Piechoty i innych jednostek, którzy bronili miasta przed Niemcami.Obecna kompozycja rzeźbiarsko-architektoniczna jest trzecią wersją pomnika. Jej autorem jest Jerzy Grygorczuk. Obejmuje ona kilkanaście konstrukcji z betonu przypominających drzewa. Pośrodku umieszczono motyw rzeźbiarski nawiązujący do ostrzeliwania wroga z okopów. W formie płaskorzeźb przedstawiono symbole jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Obok jest duży napis „OBROŃCOM MIASTA, WRZESIEŃ 1939, SPOŁECZEŃSTWO” i tablica informacyjna. Całość uzupełnia plac wyłożony kostką, alejki i ławki. Teren pomnika jest też dobrym punktem widokowym.

Historia pomnika

Pomnik powstał w 1973 roku z inicjatywy uczestnika obrony Białegostoku Antoniego Maleckiego. Pierwotnie było to 11 wyciętych i okorowanych pni drzew, które były świadkami wydarzeń z 1939 roku. Pomnik uległ zniszczeniu w wyniku naturalnego niszczenia drewna wystawionego na działanie warunków atmosferycznych oraz licznych dewastacji.Odtworzono drzewa składające się na monument zachowując ich poprzednią wielkość i sposób rozmieszczenia, ale wykorzystano do tego beton i blachę miedzianą. Uzupełniono tablice informacyjne, nawierzchnię wyłożono kostką granitową i ponownie odsłonięto pomnik 1 września 1989 roku. Niestety nie przetrwał on długo, bo elementy miedziane stały się łupem złomiarzy i zostały tylko betonowe kikuty.

W 2008 roku przeprowadzona została ponowna rewaloryzacja pomnika, który przy okazji wzbogacono o nowe elementy. Korony drzew zyskały bardziej ekspresyjną formę. Zamontowano, oświetlenie i monitoring, aby tym razem pomnik pozostał bezpieczny. Kolejne odsłonięcie miało miejsce 13 września 2009 roku.Pomnik Obrońców Białegostoku
Aleja Jana Pawła II, Białystok

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białystok
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°8'31N, 23°5'58E
15 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację