Pomnik Obrońców Białegostoku, Joanna

Pomnik Obrońców Białegostoku

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik Obrońców Białegostoku znajduje się na osiedlu Wysoki Stoczek przy Alei Jana Pawła II, w pobliżu Domku Napoleona. Powstał na niewielkim wzniesieniu, w miejscu gdzie we wrześniu 1939 roku toczyły się walki. Upamiętnia bohaterskich żołnierzy 42. Pułku Piechoty i innych jednostek, którzy bronili miasta przed Niemcami.

Obecna kompozycja rzeźbiarsko-architektoniczna jest trzecią wersją pomnika. Jej autorem jest Jerzy Grygorczuk. Obejmuje ona kilkanaście konstrukcji z betonu przypominających drzewa. Pośrodku umieszczono motyw rzeźbiarski nawiązujący do ostrzeliwania wroga z okopów. W formie płaskorzeźb przedstawiono symbole jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Obok jest duży napis „OBROŃCOM MIASTA, WRZESIEŃ 1939, SPOŁECZEŃSTWO” i tablica informacyjna. Całość uzupełnia plac wyłożony kostką, alejki i ławki. Teren pomnika jest też dobrym punktem widokowym.Historia pomnika

Pomnik powstał w 1973 roku z inicjatywy uczestnika obrony Białegostoku Antoniego Maleckiego. Pierwotnie było to 11 wyciętych i okorowanych pni drzew, które były świadkami wydarzeń z 1939 roku. Pomnik uległ zniszczeniu w wyniku naturalnego niszczenia drewna wystawionego na działanie warunków atmosferycznych oraz licznych dewastacji.

Odtworzono drzewa składające się na monument zachowując ich poprzednią wielkość i sposób rozmieszczenia, ale wykorzystano do tego beton i blachę miedzianą. Uzupełniono tablice informacyjne, nawierzchnię wyłożono kostką granitową i ponownie odsłonięto pomnik 1 września 1989 roku. Niestety nie przetrwał on długo, bo elementy miedziane stały się łupem złomiarzy i zostały tylko betonowe kikuty.

W 2008 roku przeprowadzona została ponowna rewaloryzacja pomnika, który przy okazji wzbogacono o nowe elementy. Korony drzew zyskały bardziej ekspresyjną formę. Zamontowano, oświetlenie i monitoring, aby tym razem pomnik pozostał bezpieczny. Kolejne odsłonięcie miało miejsce 13 września 2009 roku.

Pomnik Obrońców Białegostoku
Aleja Jana Pawła II, BiałystokGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022