Pomnik Nieznanego Żołnierza w Częstochowie

Pomnik Nieznanego Żołnierza w Częstochowie

Pomnik Nieznanego Żołnierza
al. Henryka Sienkiewicza, Częstochowa

50°48'45" N, 19°6'9" E

Pomnik Nieznanego Żołnierza w Częstochowie został wzniesiony w 1921 roku. Powstał ku pamięci nieznanego żołnierza poległego w bitwie polsko-bolszewickiej w latach 1920 – 1921 i z godnie z pierwotnym założeniem jest świadkiem wielu uroczystości upamiętniających poległych w obronie niepodległości. Pierwsza płyta znajdowała się bliżej szczytu jasnogórskiego, a została ufundowana przez ojca żołnierza poległego we wspomnianej bitwie. Była ona ułożona na podwyższeniu w prostej formie. W późniejszym czasie przeniesiono ją w środek Alei by tam manifestować swój patriotyzm.W latach 60. pomnik zyskał nową abstrakcyjną formę według projektu znanego częstochowskiego architekta Włodzimierza Ściegiennego. Dopiero w latach 90. pomnik przybrał formę, którą oglądamy do dzisiaj, a wykonaną według projektu Adama Myjaka i Janusza Pastwa – rzeźbiarzy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zachowana płyta z pierwotnego założenia została wmontowana w podstawę pomnika.Napis na pomniku: Bóg/ Honot/ Ojczyzna 
Napis na zachowanej płycie: Nieznanemu żołnierzowi

Pomnik swoją formą przypomina nagrobek – na dole płyta na postumencie oraz pionowa płyta o prostej formie z krzyżem wpisanym w kamienną bryłę pomnika. Całość lekko wystylizowana.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020