Pomnik Nieznanego Żołnierza w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Nieznanego Żołnierza w Częstochowie

(4 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik Nieznanego Żołnierza w Częstochowie został wzniesiony w 1921 roku. Powstał ku pamięci nieznanego żołnierza poległego w bitwie polsko-bolszewickiej w latach 1920 – 1921 i z godnie z pierwotnym założeniem jest świadkiem wielu uroczystości upamiętniających poległych w obronie niepodległości. Pierwsza płyta znajdowała się bliżej szczytu jasnogórskiego, a została ufundowana przez ojca żołnierza poległego we wspomnianej bitwie. Była ona ułożona na podwyższeniu w prostej formie. W późniejszym czasie przeniesiono ją w środek Alei by tam manifestować swój patriotyzm.

W latach 60. pomnik zyskał nową abstrakcyjną formę według projektu znanego częstochowskiego architekta Włodzimierza Ściegiennego. Dopiero w latach 90. pomnik przybrał formę, którą oglądamy do dzisiaj, a wykonaną według projektu Adama Myjaka i Janusza Pastwa – rzeźbiarzy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zachowana płyta z pierwotnego założenia została wmontowana w podstawę pomnika.Napis na pomniku: Bóg/ Honot/ Ojczyzna 
Napis na zachowanej płycie: Nieznanemu żołnierzowi

Pomnik swoją formą przypomina nagrobek – na dole płyta na postumencie oraz pionowa płyta o prostej formie z krzyżem wpisanym w kamienną bryłę pomnika. Całość lekko wystylizowana.

Adres

Pomnik Nieznanego Żołnierza
al. Henryka Sienkiewicza, Częstochowa

GPS: 50°48'45N, 19°6'9E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022