Pomnik Matki Polki
Skwer nad Odrą, ul. Władysława Reymonta, Racibórz

50°5'39" N, 18°13'17" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Pomnik Matki Polki w Raciborzu został odsłonięty przy Moście Zamkowym w 1973 roku, a jego autorem jest opolski artysta plastyk Jan Borowczak z inicjatywy powstałej na spotkaniu Polek w Raciborzu. Według założeń pomnik miał spełniać ważne funkcje ideowe. Czas powstawania rzeźby to realny socjalizm, a więc każdy pomnik musiał zostać skonsultowany z władzami. Zgoda była wydawana, gdy idee były zbieżne z tymi partyjnymi. I tak Matka Polka wpisała się w budowę socjalizmu nawiązaniem do kolumny Maryjnej (stojącej nieopodal), która miała stać się nowym środkiem miasta. Matka miała stać się również hołdem złożonym Ślązaczkom, które wychowywały dzieci w duchu polskiego patriotyzmu.Figura jest monumentalnym dziełem z brązu, a nazywana jest również śląską Nike. Przedstawia postać kobiety w długiej sukni, w pozycji wyprostowanej i dumnej, odważnie patrzącej przed siebie z posadzonym na ramieniu dzieckiem i uniesionymi rękoma.

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021