Pomnik Matki Polki w Raciborzu, Magdalena

Pomnik Matki Polki w Raciborzu

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pomnik Matki Polki w Raciborzu został odsłonięty przy Moście Zamkowym w 1973 roku, a jego autorem jest opolski artysta plastyk Jan Borowczak z inicjatywy powstałej na spotkaniu Polek w Raciborzu. Według założeń pomnik miał spełniać ważne funkcje ideowe. Czas powstawania rzeźby to realny socjalizm, a więc każdy pomnik musiał zostać skonsultowany z władzami. Zgoda była wydawana, gdy idee były zbieżne z tymi partyjnymi. I tak Matka Polka wpisała się w budowę socjalizmu nawiązaniem do kolumny Maryjnej (stojącej nieopodal), która miała stać się nowym środkiem miasta. Matka miała stać się również hołdem złożonym Ślązaczkom, które wychowywały dzieci w duchu polskiego patriotyzmu.Figura jest monumentalnym dziełem z brązu, a nazywana jest również śląską Nike. Przedstawia postać kobiety w długiej sukni, w pozycji wyprostowanej i dumnej, odważnie patrzącej przed siebie z posadzonym na ramieniu dzieckiem i uniesionymi rękoma.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik Matki Polki
Skwer nad Odrą, ul. Władysława Reymonta, Racibórz

GPS: 50°5'39N, 18°13'17E

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Racibórz
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°5'39N, 18°13'17E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021