Pomnik Lwa śpiącego w Bytomiu, mirosław

Pomnik Lwa śpiącego w Bytomiu

(4 głosów: 12)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Rzeźba „Lwa śpiącego” na Rynku to jedna z wizytówek miasta Bytomia. Pomnik został odlany z brązu w 1873 roku i na stałe wrósł w panoramę placu oraz w serca mieszkańców.Pomnik miał niegdyś kształt fontanny z murowanym basenem, z którego wyłaniał się wysoki na kilka metrów cokół. Na nim osadzono śpiącego lwa. Całość była uzupełniona widniejącymi na tablicy nazwiskami poległych w wojnie  francusko-pruskiej. Wokół pomnika posadzono drzewa.

Bytom lew na Rynku
Bytom lew na Rynku

Każdego roku, 2 września, z inicjatywy ówczesnych władz gromadzili się Bytomianie w dzień „Gloria Victis”. Niewątpliwie byli to niemieckojęzyczni mieszkańcy Bytomia, jak i Górnoślązacy, których krewni zostali wcieleni do wojska pruskiego z racji przynależności państwowej i polegli na wojnie.W latach 30-tych XX wieku pomnik został przeniesiony do Parku, a około 1950 roku zniknął w nieznanych okolicznościach. Po latach odnaleziono go i w 2008 roku uroczyście ponownie odsłonięto go na Rynku bytomskim.

Według legendy, gdy miastu Bytom będzie zagrażać niebezpieczeństwo, lew ten przebudzi się.Rzeźba lwa
Rynek, Bytom

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Bytom noclegi

Bytom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bytom
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°20'49N, 18°55'26E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021