Pomnik Lwa śpiącego w Bytomiu, mirosław

Pomnik Lwa śpiącego w Bytomiu

(4 głosów: 12)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rzeźba „Lwa śpiącego” na Rynku to jedna z wizytówek miasta Bytomia. Pomnik został odlany z brązu w 1873 roku i na stałe wrósł w panoramę placu oraz w serca mieszkańców.

Pomnik miał niegdyś kształt fontanny z murowanym basenem, z którego wyłaniał się wysoki na kilka metrów cokół. Na nim osadzono śpiącego lwa. Całość była uzupełniona widniejącymi na tablicy nazwiskami poległych w wojnie  francusko-pruskiej. Wokół pomnika posadzono drzewa.

Bytom lew na Rynku
Bytom lew na Rynku


Każdego roku, 2 września, z inicjatywy ówczesnych władz gromadzili się Bytomianie w dzień „Gloria Victis”. Niewątpliwie byli to niemieckojęzyczni mieszkańcy Bytomia, jak i Górnoślązacy, których krewni zostali wcieleni do wojska pruskiego z racji przynależności państwowej i polegli na wojnie.

W latach 30-tych XX wieku pomnik został przeniesiony do Parku, a około 1950 roku zniknął w nieznanych okolicznościach. Po latach odnaleziono go i w 2008 roku uroczyście ponownie odsłonięto go na Rynku bytomskim.

Według legendy, gdy miastu Bytom będzie zagrażać niebezpieczeństwo, lew ten przebudzi się.

Rzeźba lwa
Rynek, BytomGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Bytom noclegi

Bytom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Bytom
Mniej istotna
pomniki
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022