52°2'20" N, 22°56'52" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Pomnik Latająca Forteca zwany też Pomnikiem Lotników USA, znajdujący się koło Białej Podlaskiej to nietypowy pomnik, w kształcie naturalnej wielkości zarysu "Latającej Fortecy" z pionowym statecznikiem, na którym umieszczono napis. Pomnik ustawiono w 2000 roku w hołdzie 41 tysiącom poległych lotników amerykańskich walczących nad Europą w czasie II wojny światowej.Usytuowanie pomnika nie jest przypadkowe i wiąże się z historią zestrzelenia amerykańskiego samolotu B-17 "Latająca Forteca", który w czerwcu 1944 roku wystartował z Anglii i po wykonaniu zadania nad Niemcami leciał do Połtawy na Ukrainie. Niestety został zestrzelony przez myśliwce Luftwaffe startujące z lotniska w Krzewicy koło Międzyrzeca Podlaskiego i spadł w okolicy Huszlewa około 10 km na północny zachód od miejsca usytuowania pomnika. Cała dziesięcioosobowa załoga zdołała uratować się skokiem ze spadochronem. Trzech dostało się do niewoli niemieckiej, a siedmiu zostało przejętych przez oddział partyzancki "Zenona" 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej i brali czynny udział w działaniach oddziału przez kilka tygodni, aż do momentu przekazania ich oddziałom radzieckim, a potem powrotu do Anglii.Teren wokół pomnika jest trawiasty, dosyć rozległy, zadbany. Obok parking na kilka samochodów. Dobre miejsce na krótki postój i chwilę refleksji nad czasami minionymi. Tym bardziej, że krótki spacer (około 100 m, ale po drugiej stronie ruchliwej drogi DK-2) może nas przenieść jeszcze dalej, bo do roku 1863, za sprawą starej symbolicznej mogiły upamiętniającej śmierć Aleksandra Szaniawskiego - jednego z dowódców Powstania Styczniowego.

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Izivakashi Wędrowiec 100 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020