Pomnik Latająca Forteca, Izivakashi

Pomnik Latająca Forteca

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik Latająca Forteca zwany też Pomnikiem Lotników USA, znajdujący się koło Białej Podlaskiej to nietypowy pomnik, w kształcie naturalnej wielkości zarysu "Latającej Fortecy" z pionowym statecznikiem, na którym umieszczono napis. Pomnik ustawiono w 2000 roku w hołdzie 41 tysiącom poległych lotników amerykańskich walczących nad Europą w czasie II wojny światowej.

Usytuowanie pomnika nie jest przypadkowe i wiąże się z historią zestrzelenia amerykańskiego samolotu B-17 "Latająca Forteca", który w czerwcu 1944 roku wystartował z Anglii i po wykonaniu zadania nad Niemcami leciał do Połtawy na Ukrainie. Niestety został zestrzelony przez myśliwce Luftwaffe startujące z lotniska w Krzewicy koło Międzyrzeca Podlaskiego i spadł w okolicy Huszlewa około 10 km na północny zachód od miejsca usytuowania pomnika. Cała dziesięcioosobowa załoga zdołała uratować się skokiem ze spadochronem. Trzech dostało się do niewoli niemieckiej, a siedmiu zostało przejętych przez oddział partyzancki "Zenona" 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej i brali czynny udział w działaniach oddziału przez kilka tygodni, aż do momentu przekazania ich oddziałom radzieckim, a potem powrotu do Anglii.Teren wokół pomnika jest trawiasty, dosyć rozległy, zadbany. Obok parking na kilka samochodów. Dobre miejsce na krótki postój i chwilę refleksji nad czasami minionymi. Tym bardziej, że krótki spacer (około 100 m, ale po drugiej stronie ruchliwej drogi DK-2) może nas przenieść jeszcze dalej, bo do roku 1863, za sprawą starej symbolicznej mogiły upamiętniającej śmierć Aleksandra Szaniawskiego - jednego z dowódców Powstania Styczniowego.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022