Pomnik ku czci poległym w Nowej Chełmży, Marcin_Henioo

Pomnik ku czci poległym w Nowej Chełmży

(5 głosów: 1)

W Nowej Chełmży (tzw. Kuchnia), tuż przy ścieżce rowerowej Toruń-Chełmża, przy ulicy Szczypiorskiego, znajduje się pomnik ku czci „poległym z naporem germańskim w 1919 i w latach 1939-45 mieszkańcom Chełmży – w 50-tą rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę”.Tzw. Kuchnia to miejsce dla historii Chełmży szczególne. W pobliżu doszło do starcia z jednostką Grenzschutzu pod dowództwem Gerharda Rossbacha. Chełmżyniacy nie chcieli, aby w przededniu odzyskania niepodległości miasto zajęli niemieccy żołnierze. Jan Szczypiorski poległ w obronie chełmżyńskiej wolności.

Grenzschutz były to paramilitarne ochotnicze bojówki, działające na wschodnich terenach Republiki Weimarskiej, która to formacja używana była do walki z polskim ruchem narodowowyzwoleńczym.Przy okazji budowy trasy rowerowej, okolicę pomnika odnowiono.

Pomnik ku czci poległym
ul. Szczypiorskiego, Nowa ChełmżaChełmża noclegi

Chełmża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Chełmża
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°11'16N, 18°38'33E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021