Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pomnik ks. Jakuba Wujka w Wągrowcu

Pomnik ks. Jakuba Wujka w Wągrowcu

Ks. Jakub Wujek

Wągrowiec to miasto rodzinne ks. Jakuba Wujka - autora przekładu Pisma Świętego na język polski. Wykształcenie początkowe uzyskał on w wągrowieckiej szkole cystersów. Na kapłana został wyświęcony w roku 1568 w Pułtusku i od tego czasu poświęcił się intensywnej pracy kaznodziejskiej i pisarskiej.Biblia Wujkowa

W 1584 roku władze zakonu jezuitów zleciły ks. Jakubowi dokonanie przekładu Pisma Świętego na język polski. Podstawą przekładu była łacińska wersja Biblii, tzw. Wulgata. Całe Pismo Święte w języku polskim ukazało się dopiero dwa lata po śmierci ks. Jakuba Wujka, w 1599 roku. Biblia „wujkowa” przez ponad trzy i pół stuleci pełniła rolę podstawowego polskiego przekładu katolickiego.

Pomnik ks. Jakuba Wujka, wykuty z piaskowca, został odsłonięty i poświęcony 27 maja 1973 roku przez ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Znajduje się on przy kościele farnym Św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu.

Pomnik ks. Jakuba Wujka
ul. Farna, WągrowiecWągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wągrowiec Krajtroter 5210 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020