Pomnik Kościuszki we Włodawie, Joanna

Pomnik Kościuszki we Włodawie

Pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce stoi we Włodawie przy jednej z głównych ulic, na skwerze przed Włodawskim Domem Kultury. Jest to pięciometrowej wysokości obelisk zwieńczony figurą orła zrywającego się do lotu. Z przodu znajduje się tablica z popiersiem Tadeusza Kościuszki wykonana z brązu. Z pozoru pomnik nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale ma ciekawa historię.Obelisk powstał w celu upamiętnienia wizyty cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny we Włodawie 28 sierpnia 1903 roku przy okazji manewrów wojskowych. Został odsłonięty na rynku miejskim 5 lipca 1909 roku przy udziale mieszkańców Włodawy, stacjonujących w mieście żołnierzy rosyjskich oraz załogi Twierdzy Brześć. Na szczycie był wtedy czarny dwugłowy orzeł, a na obelisku z piaskowca umieszczono monogramy pary carskiej, inskrypcję tłumaczącą okoliczności wzniesienia pomnika oraz daty wizyty gości i odsłonięcia monumentu.

Po odzyskaniu niepodległości pomnik przebudowano. Rosyjski orzeł został zastąpiony polskim, wszystkie napisy zlikwidowano i umieszczono tablicę z popiersiem Kościuszki. W 1942 roku Niemcy zarządzili usunięcie pomnika. Orzeł i tablica ocalały przechowane w miejscowej remizie strażackiej. Po wojnie pomnik Tadeusza Kościuszki odbudowano i odsłonięto ponownie 1 maja 1948 roku w obecnym miejscu.Adres

Pomnik Kościuszki
Aleja Józefa Piłsudskiego, Włodawa

GPS: 51°32'44N, 23°33'19E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Włodawa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
51°32'44N, 23°33'19E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021