Pomnik Kościuszki we Włodawie, Joanna

Pomnik Kościuszki we Włodawie

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce stoi we Włodawie przy jednej z głównych ulic, na skwerze przed Włodawskim Domem Kultury. Jest to pięciometrowej wysokości obelisk zwieńczony figurą orła zrywającego się do lotu. Z przodu znajduje się tablica z popiersiem Tadeusza Kościuszki wykonana z brązu. Z pozoru pomnik nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale ma ciekawa historię.

Obelisk powstał w celu upamiętnienia wizyty cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny we Włodawie 28 sierpnia 1903 roku przy okazji manewrów wojskowych. Został odsłonięty na rynku miejskim 5 lipca 1909 roku przy udziale mieszkańców Włodawy, stacjonujących w mieście żołnierzy rosyjskich oraz załogi Twierdzy Brześć. Na szczycie był wtedy czarny dwugłowy orzeł, a na obelisku z piaskowca umieszczono monogramy pary carskiej, inskrypcję tłumaczącą okoliczności wzniesienia pomnika oraz daty wizyty gości i odsłonięcia monumentu.Po odzyskaniu niepodległości pomnik przebudowano. Rosyjski orzeł został zastąpiony polskim, wszystkie napisy zlikwidowano i umieszczono tablicę z popiersiem Kościuszki. W 1942 roku Niemcy zarządzili usunięcie pomnika. Orzeł i tablica ocalały przechowane w miejscowej remizie strażackiej. Po wojnie pomnik Tadeusza Kościuszki odbudowano i odsłonięto ponownie 1 maja 1948 roku w obecnym miejscu.

Adres

Pomnik Kościuszki
Aleja Józefa Piłsudskiego, Włodawa

GPS: 51°32'44N, 23°33'19E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022