Pomnik Kościuszki
Aleja Józefa Piłsudskiego, Włodawa
Pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce stoi we Włodawie przy jednej z głównych ulic, na skwerze przed Włodawskim Domem Kultury. Jest to pięciometrowej wysokości obelisk zwieńczony figurą orła zrywającego się do lotu. Z przodu znajduje się tablica z popiersiem Tadeusza Kościuszki wykonana z brązu. Z pozoru pomnik nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale ma ciekawa historię.
Obelisk powstał w celu upamiętnienia wizyty cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny we Włodawie 28 sierpnia 1903 roku przy okazji manewrów wojskowych. Został odsłonięty na rynku miejskim 5 lipca 1909 roku przy udziale mieszkańców Włodawy, stacjonujących w mieście żołnierzy rosyjskich oraz załogi Twierdzy Brześć. Na szczycie był wtedy czarny dwugłowy orzeł, a na obelisku z piaskowca umieszczono monogramy pary carskiej, inskrypcję tłumaczącą okoliczności wzniesienia pomnika oraz daty wizyty gości i odsłonięcia monumentu.
Po odzyskaniu niepodległości pomnik przebudowano. Rosyjski orzeł został zastąpiony polskim, wszystkie napisy zlikwidowano i umieszczono tablicę z popiersiem Kościuszki. W 1942 roku Niemcy zarządzili usunięcie pomnika. Orzeł i tablica ocalały przechowane w miejscowej remizie strażackiej. Po wojnie pomnik Tadeusza Kościuszki odbudowano i odsłonięto ponownie 1 maja 1948 roku w obecnym miejscu.
Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.