Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Pomnik Kościuszki we Włodawie, Joanna

Pomnik Kościuszki we Włodawie

Pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce stoi we Włodawie przy jednej z głównych ulic, na skwerze przed Włodawskim Domem Kultury. Jest to pięciometrowej wysokości obelisk zwieńczony figurą orła zrywającego się do lotu. Z przodu znajduje się tablica z popiersiem Tadeusza Kościuszki wykonana z brązu. Z pozoru pomnik nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale ma ciekawa historię.Obelisk powstał w celu upamiętnienia wizyty cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny we Włodawie 28 sierpnia 1903 roku przy okazji manewrów wojskowych. Został odsłonięty na rynku miejskim 5 lipca 1909 roku przy udziale mieszkańców Włodawy, stacjonujących w mieście żołnierzy rosyjskich oraz załogi Twierdzy Brześć. Na szczycie był wtedy czarny dwugłowy orzeł, a na obelisku z piaskowca umieszczono monogramy pary carskiej, inskrypcję tłumaczącą okoliczności wzniesienia pomnika oraz daty wizyty gości i odsłonięcia monumentu.

Po odzyskaniu niepodległości pomnik przebudowano. Rosyjski orzeł został zastąpiony polskim, wszystkie napisy zlikwidowano i umieszczono tablicę z popiersiem Kościuszki. W 1942 roku Niemcy zarządzili usunięcie pomnika. Orzeł i tablica ocalały przechowane w miejscowej remizie strażackiej. Po wojnie pomnik Tadeusza Kościuszki odbudowano i odsłonięto ponownie 1 maja 1948 roku w obecnym miejscu.Adres

Pomnik Kościuszki
Aleja Józefa Piłsudskiego, Włodawa

GPS: 51°32'44N, 23°33'19E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Włodawa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
51°32'44N, 23°33'19E
22 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację