Pomnik Kościuszki
Aleja Józefa Piłsudskiego, Włodawa

51°32'44" N, 23°33'19" E

Pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce stoi we Włodawie przy jednej z głównych ulic, na skwerze przed Włodawskim Domem Kultury. Jest to pięciometrowej wysokości obelisk zwieńczony figurą orła zrywającego się do lotu. Z przodu znajduje się tablica z popiersiem Tadeusza Kościuszki wykonana z brązu. Z pozoru pomnik nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale ma ciekawa historię.Obelisk powstał w celu upamiętnienia wizyty cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny we Włodawie 28 sierpnia 1903 roku przy okazji manewrów wojskowych. Został odsłonięty na rynku miejskim 5 lipca 1909 roku przy udziale mieszkańców Włodawy, stacjonujących w mieście żołnierzy rosyjskich oraz załogi Twierdzy Brześć. Na szczycie był wtedy czarny dwugłowy orzeł, a na obelisku z piaskowca umieszczono monogramy pary carskiej, inskrypcję tłumaczącą okoliczności wzniesienia pomnika oraz daty wizyty gości i odsłonięcia monumentu.

Po odzyskaniu niepodległości pomnik przebudowano. Rosyjski orzeł został zastąpiony polskim, wszystkie napisy zlikwidowano i umieszczono tablicę z popiersiem Kościuszki. W 1942 roku Niemcy zarządzili usunięcie pomnika. Orzeł i tablica ocalały przechowane w miejscowej remizie strażackiej. Po wojnie pomnik Tadeusza Kościuszki odbudowano i odsłonięto ponownie 1 maja 1948 roku w obecnym miejscu.

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021