Pomnik Józefa Piłsudskiego w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Częstochowie

(4 głosów: 3)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

O budowie pomnika Józefa Piłsudskiego w Częstochowie zdecydowano niedługo po wojnie. Stanął od przed Gmachem na ul. Narutowicza (dziś Krakowskiej) – trwało to do czasów okupacji niemieckiej. W roku 1981 powołano Komitet Odbudowy Pomnika z inicjatywy Klubu Historycznego im. J. Piłsudskiego, jednak wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło realizację tych planów.Akt erekcyjny powstania nowego pomnika powstał dopiero w 1990 roku, jednak pomnik stanął dopiero w 1997 roku, a wykonał go rzeźbiarz Stanisław Słonina (był to drugi pomnik tego rzeźbiarza obok identycznego wykonanego dla Płocka).

Pomnik składa się z podestu, cokołu oraz właściwej figury Marszałka. Na cokole widnieje napis: pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski, 1867 – 1935. Piłsudski został przedstawiony w długim rozwianym płaszczu z czapką na głowie w pozycji stojącej z szablą opartą na ziemi, na której wspiera obydwie ręce. Według założeń w cokole miała być umieszczona urna z ziemią z pola bitwy pod Radzyminem.Pomnik Piłsudskiego jest trzecim pomnikiem w tym miejscu. Najpierw, po II wojnie światowej stanął tutaj pomnik radzieckiego czołgisty. W 1968 roku zastąpiono go pomnikiem wdzięczności Armii Radzieckiej wg projektu Mariana Koniecznego.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik Józefa Piłsudskiego
pl. Biegańskiego, Częstochowa

GPS: 50°48'42N, 19°6'48E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°48'42N, 19°6'48E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021