Pomnik Józefa Piłsudskiego w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Częstochowie

(4 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O budowie pomnika Józefa Piłsudskiego w Częstochowie zdecydowano niedługo po wojnie. Stanął od przed Gmachem na ul. Narutowicza (dziś Krakowskiej) – trwało to do czasów okupacji niemieckiej. W roku 1981 powołano Komitet Odbudowy Pomnika z inicjatywy Klubu Historycznego im. J. Piłsudskiego, jednak wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło realizację tych planów.

Akt erekcyjny powstania nowego pomnika powstał dopiero w 1990 roku, jednak pomnik stanął dopiero w 1997 roku, a wykonał go rzeźbiarz Stanisław Słonina (był to drugi pomnik tego rzeźbiarza obok identycznego wykonanego dla Płocka).Pomnik składa się z podestu, cokołu oraz właściwej figury Marszałka. Na cokole widnieje napis: pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski, 1867 – 1935. Piłsudski został przedstawiony w długim rozwianym płaszczu z czapką na głowie w pozycji stojącej z szablą opartą na ziemi, na której wspiera obydwie ręce. Według założeń w cokole miała być umieszczona urna z ziemią z pola bitwy pod Radzyminem.

Pomnik Piłsudskiego jest trzecim pomnikiem w tym miejscu. Najpierw, po II wojnie światowej stanął tutaj pomnik radzieckiego czołgisty. W 1968 roku zastąpiono go pomnikiem wdzięczności Armii Radzieckiej wg projektu Mariana Koniecznego.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik Józefa Piłsudskiego
pl. Biegańskiego, Częstochowa

GPS: 50°48'42N, 19°6'48E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022