Pomnik Jana Długosza w Kłobucku, Magdalena

Pomnik Jana Długosza w Kłobucku

(4.5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pomnik Jana Długosza w Kłobucku wykonany został z brązu przez częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory (znanego z balansujących rzeźb). Został odsłonięty w 600. rocznicę urodzin kronikarza. W odróżnieniu od innych pomników ten jako pierwszy przedstawia całą postać Jana Długosza. W trakcie tworzenia pomnika zawarto w nim kilka symboli - ujrzeć możemy między innymi: Tom "Roczników, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" z oryginalnym tytułem po łacinie, ogromne pióro w prawej dłoni, herb długoszów i solidnie wypchaną sakiewkę u paska mającą przynosić mieszkańcom bogactwo. Figura została umieszczona na kamiennym podeście, na którym z przodu umieszczono napis : Jan Długosz 1415 – 1480.W czasie późniejszym została domontowana tablica z informacją: "Duchowny/ ojciec historiografii i geografii polskiej/ kanonik kapituły katedralnej krakowskiej/ dyplomata/ wychowawca synów królewskich/ fundator licznych obiektów uniwersyteckich i kościelnych/ proboszcz parafii pw. Świętych Marcina i Małgorzaty w Kłobucku w latach 1434-49/ od 1480 Arcybiskup – Nominat Lwowski/ twórca jednego z największych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej pt: Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego".

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik Jana Długosza
Rynek, Kłobuck

GPS: 50°54'16N, 18°56'12E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°54'16N, 18°56'12E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021