Pomnik Jana Długosza w Kłobucku, Magdalena

Pomnik Jana Długosza w Kłobucku

(4.5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik Jana Długosza w Kłobucku wykonany został z brązu przez częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory (znanego z balansujących rzeźb). Został odsłonięty w 600. rocznicę urodzin kronikarza. W odróżnieniu od innych pomników ten jako pierwszy przedstawia całą postać Jana Długosza. W trakcie tworzenia pomnika zawarto w nim kilka symboli - ujrzeć możemy między innymi: Tom "Roczników, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" z oryginalnym tytułem po łacinie, ogromne pióro w prawej dłoni, herb długoszów i solidnie wypchaną sakiewkę u paska mającą przynosić mieszkańcom bogactwo. Figura została umieszczona na kamiennym podeście, na którym z przodu umieszczono napis : Jan Długosz 1415 – 1480.

W czasie późniejszym została domontowana tablica z informacją: "Duchowny/ ojciec historiografii i geografii polskiej/ kanonik kapituły katedralnej krakowskiej/ dyplomata/ wychowawca synów królewskich/ fundator licznych obiektów uniwersyteckich i kościelnych/ proboszcz parafii pw. Świętych Marcina i Małgorzaty w Kłobucku w latach 1434-49/ od 1480 Arcybiskup – Nominat Lwowski/ twórca jednego z największych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej pt: Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego".Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik Jana Długosza
Rynek, Kłobuck

GPS: 50°54'16N, 18°56'12E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022