Pomnik Elżbiety Zawackiej w Toruniu

Pomnik Elżbiety Zawackiej w Toruniu

We wrześniu 2014 roku odsłonięto w Toruniu, przy ulicy Podmurnej pomnik gen. Elżbiety Zawackiej - kurierki AK i jedynej kobiety wśród Cichociemnych. Pomnik w formie przypominającej nieco popularne ostatnio ławeczki, stanął przed siedzibą Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskiej Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek.Rzeźba z brązu przedstawia około 80-letnią Zawacką, która siedzi wyprostowana na fotelu, z okularami w ręku, patrzy przed siebie, a obok leży książka. Autorem dzieła jest toruński rzeźbiarz Tadeusz Porębski.

Elżbieta Zawacka urodziła się 19 marca 1909 roku w Toruniu, zmarła również w tym mieście, 10 stycznia 2009 roku, mając 100 lat! Była wielką bohaterką i patriotką. Wzięła udział w kampanii wrześniowej, a następnie w pierwszych zalążkach konspiracji na Śląsku. Działała w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, była kurierką, wielokrotnie nielegalnie przekraczała granice przenosząc wiadomości i meldunki. Szkoliła też innych kurierów. Pełniła funkcję zastępcy szefa "Zagrody" - Działu Łączności zagranicznej Oddziału V Sztabu Komendy Głównej AK. Jej najsłynniejszy rajd wiódł poprzez Niemcy, Austrię, Francję i Hiszpanię do Anglii. Na własną prośbę powróciła do okupowanego kraju, skacząc ze spadochronem 10 września 1943 roku.

Elżbieta Zawacka była znana w konspiracji pod pseudonimem "Zo". Po zakończeniu wojny włączyła się w struktury konspiracji antykomunistycznej w ramach organizacji Wolność i Niezawisłość. Powróciła także do pracy pedagogicznej. W latach 1951-55 więziona była przez UB.

W 1972 roku powróciła do Torunia, gdzie podjęła pracę na UMK w Instytucie Pedagogiki i Psychologii. Działała w środowisku kombatantów AK. Na skutek represji SB, w wyniku których zlikwidowano m.in. kierowany przez nią Zakład Andragogiki, odeszła przedwcześnie z pracy na uniwersytecie.W 1992 roku została honorową obywatelką rodzinnego Torunia, a w 2006 roku otrzymała stopień generała brygady. Była odznaczona Orderem Orła Białego, Krzyżem Orderu Virtuti Militari i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych.

Imię gen. Zawackiej w Toruniu noszą m.in. nowy most drogowy przez Wisłę, biblioteka pedagogiczna i szkoła podstawowa.

Pomnik Zawackiej
ul. Podmurna 93, ToruńToruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021