Pomnik Chrystusa Braterstwa Między Narodami w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Chrystusa - Braterstwa Między Narodami w Częstochowie został podarowany w 1993 roku przez włoskiego rzeźbiarza Romano Buffagniego. Ustawiono go na cokole według projektu artysty plastyka, H. Kmiecia. Rzeźba stoi na wysokim cokole na pagórku. Przedstawia Chrystusa w długiej szacie z uniesionymi i rozłożonymi ramionami. Rzeźba wykonana jest mocnymi ciosami i dzielona na szerokie płaszczyzny.Na cokole z przodu napis: Chrystus Braterstwa Między Narodami i pod spodem cytat z Biblii z Ewangelii Św. Jana: Miłujcie się nawzajem, jak Ja was umiłowałem. Po prawej stronie napis: Dla upamiętnienia VI Światowego Dnia Młodzieży i spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą całego świata w Częstochowie 14-15 sierpnia 1991 roku.

Po lewej stronie: Ku czci męczenników poległych za wolność włoskich miejscowości Monchio, Costrignano i Susano, straconych 18 marca 1944 r. (Napis ten został powtórzony również w języku włoskim). Warto wspomnieć, że rzeźbiarz podarował identyczne pomniki w kilku miejscach Europy, a mają upamiętniać 136 ofiar hitlerowskiego terroru w Modenie (Włochy). W ówczesnej Częstochowie pomnik stanowił "Bramę miasta".

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Pomnik Chrystusa - Braterstwa Między Narodami
al. Jana Pawła II/al. Wojska Polskiego , Częstochowa

50°49'3" N, 19°8'16" E
Śląskie
2019-10-27
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą