Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem

Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem

U zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego, w centrum Zakopanego, stoi pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego-Sabały, wykonany wg projektu Stanisława Witkiewicza.Tytus Chałubiński

Na wysokim cokole umieszczono popiersie Chałubińskiego, a pod nim siedzącą figurę górala - Sabały. Tytus Chałubiński był lekarzem i miłośnikiem przyrody, współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. To prekursor polskiego klimatolecznictwa. Rozpropagował w Polsce turystykę tatrzańską, a przy tym był wielkim przyjacielem i opiekunem górali. W czasie wypraw w Tatry często towarzyszył mu góral - Sabała.Jan Krzeptowski Sabała

Jan Krzeptowski-Sabała był góralskim myśliwym, gawędziarzem i muzykantem. To jeden z najsłynniejszych górali, jeszcze za życia przeniesiony do literatury. Choć nie był zawodowym przewodnikiem, świetnie znał Tatry i towarzyszył dr Chałubińskiemu w jego wyprawach. Grywane przezeń starodawne nuty tzw. "sabałowe" zapisywali wybitni znawcy muzyki, grywane są też do dziś przez górali.

Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego Sabały
ul. Chałubińskiego, Zakopane

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020