Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem, Danuta

U zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego, w centrum Zakopanego, stoi pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego-Sabały, wykonany wg projektu Stanisława Witkiewicza.Tytus Chałubiński

Na wysokim cokole umieszczono popiersie Chałubińskiego, a pod nim siedzącą figurę górala - Sabały. Tytus Chałubiński był lekarzem i miłośnikiem przyrody, współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. To prekursor polskiego klimatolecznictwa. Rozpropagował w Polsce turystykę tatrzańską, a przy tym był wielkim przyjacielem i opiekunem górali. W czasie wypraw w Tatry często towarzyszył mu góral - Sabała.

Jan Krzeptowski Sabała

Jan Krzeptowski-Sabała był góralskim myśliwym, gawędziarzem i muzykantem. To jeden z najsłynniejszych górali, jeszcze za życia przeniesiony do literatury. Choć nie był zawodowym przewodnikiem, świetnie znał Tatry i towarzyszył dr Chałubińskiemu w jego wyprawach. Grywane przezeń starodawne nuty tzw. "sabałowe" zapisywali wybitni znawcy muzyki, grywane są też do dziś przez górali.

Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego Sabały
ul. Chałubińskiego, Zakopane

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°17'14" N, 19°58'15" E
Małopolskie
2017-03-30
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny
WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą