Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem, Danuta

Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem

(4.2 głosów: 50)

U zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego, w centrum Zakopanego, stoi pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego-Sabały, wykonany wg projektu Stanisława Witkiewicza.Tytus Chałubiński

Na wysokim cokole umieszczono popiersie Chałubińskiego, a pod nim siedzącą figurę górala - Sabały. Tytus Chałubiński był lekarzem i miłośnikiem przyrody, współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. To prekursor polskiego klimatolecznictwa. Rozpropagował w Polsce turystykę tatrzańską, a przy tym był wielkim przyjacielem i opiekunem górali. W czasie wypraw w Tatry często towarzyszył mu góral - Sabała.

Jan Krzeptowski Sabała

Jan Krzeptowski-Sabała był góralskim myśliwym, gawędziarzem i muzykantem. To jeden z najsłynniejszych górali, jeszcze za życia przeniesiony do literatury. Choć nie był zawodowym przewodnikiem, świetnie znał Tatry i towarzyszył dr Chałubińskiemu w jego wyprawach. Grywane przezeń starodawne nuty tzw. "sabałowe" zapisywali wybitni znawcy muzyki, grywane są też do dziś przez górali.Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego Sabały
ul. Chałubińskiego, Zakopane

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zakopane
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
49°17'14N, 19°58'15E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021