Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku, Joanna

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej znajduje się w białostockim Parku Centralnym, u zbiegu ulic Kalinowskiego, Marjańskiego i Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pomnik według projektu Jana Bohdana Chmielewskiego i Mirosława Zbichorskiego został odsłonięty 18 października 1975 roku.Monument składa się z 9 betonowych kolumn siedemnastometrowej wysokości przypominających pnie sosen, które połączone są w górze wspólną koroną wykonaną z miedzi. Na wierzchołku drzew jak na gnieździe siedzi miedziany orzeł. Elementy podobne do korony drzew powtarzają się też na jednej trzeciej wysokości kolumn. Wzdłuż alei prowadzącej do pomnika umieszczono głazy narzutowe.

W 1990 roku pomnik został poświęcony przez duchownych katolickich i prawosławnych. Zmieniono też napis na jednym z głazów u podnóża pomnika na POLEGŁYM I POMORDOWANYM ZA WOLNĄ POLSKĘ. W 2005 roku na sąsiednim głazie dodano tablicę z napisem CHWAŁA I CZEŚĆ ŻOŁNIERZOM I i II ARMII WOJSKA POLSKIEGO, KTÓRZY WALCZYLI I ZGINĘLI ZA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY. W 2011 roku na trzech kolumnach umieszczono pionowo napis BÓG HONOR OJCZYZNA, a orzeł na szczycie pomnika zyskał koronę. Wszystkie te zabiegi miały na celu "odkomunizowanie" pomnika i nadanie mu nowego znaczenia.Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej
Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Białystok

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białystok
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°7'51N, 23°9'16E
16 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację