Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku, Joanna

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku

Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej znajduje się w białostockim Parku Centralnym, u zbiegu ulic Kalinowskiego, Marjańskiego i Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pomnik według projektu Jana Bohdana Chmielewskiego i Mirosława Zbichorskiego został odsłonięty 18 października 1975 roku.Monument składa się z 9 betonowych kolumn siedemnastometrowej wysokości przypominających pnie sosen, które połączone są w górze wspólną koroną wykonaną z miedzi. Na wierzchołku drzew jak na gnieździe siedzi miedziany orzeł. Elementy podobne do korony drzew powtarzają się też na jednej trzeciej wysokości kolumn. Wzdłuż alei prowadzącej do pomnika umieszczono głazy narzutowe.

W 1990 roku pomnik został poświęcony przez duchownych katolickich i prawosławnych. Zmieniono też napis na jednym z głazów u podnóża pomnika na POLEGŁYM I POMORDOWANYM ZA WOLNĄ POLSKĘ. W 2005 roku na sąsiednim głazie dodano tablicę z napisem CHWAŁA I CZEŚĆ ŻOŁNIERZOM I i II ARMII WOJSKA POLSKIEGO, KTÓRZY WALCZYLI I ZGINĘLI ZA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY. W 2011 roku na trzech kolumnach umieszczono pionowo napis BÓG HONOR OJCZYZNA, a orzeł na szczycie pomnika zyskał koronę. Wszystkie te zabiegi miały na celu "odkomunizowanie" pomnika i nadanie mu nowego znaczenia.Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej
Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Białystok

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białystok
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°7'51N, 23°9'16E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021