Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku, Joanna

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej znajduje się w białostockim Parku Centralnym, u zbiegu ulic Kalinowskiego, Marjańskiego i Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pomnik według projektu Jana Bohdana Chmielewskiego i Mirosława Zbichorskiego został odsłonięty 18 października 1975 roku.

Monument składa się z 9 betonowych kolumn siedemnastometrowej wysokości przypominających pnie sosen, które połączone są w górze wspólną koroną wykonaną z miedzi. Na wierzchołku drzew jak na gnieździe siedzi miedziany orzeł. Elementy podobne do korony drzew powtarzają się też na jednej trzeciej wysokości kolumn. Wzdłuż alei prowadzącej do pomnika umieszczono głazy narzutowe.W 1990 roku pomnik został poświęcony przez duchownych katolickich i prawosławnych. Zmieniono też napis na jednym z głazów u podnóża pomnika na POLEGŁYM I POMORDOWANYM ZA WOLNĄ POLSKĘ. W 2005 roku na sąsiednim głazie dodano tablicę z napisem CHWAŁA I CZEŚĆ ŻOŁNIERZOM I i II ARMII WOJSKA POLSKIEGO, KTÓRZY WALCZYLI I ZGINĘLI ZA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY. W 2011 roku na trzech kolumnach umieszczono pionowo napis BÓG HONOR OJCZYZNA, a orzeł na szczycie pomnika zyskał koronę. Wszystkie te zabiegi miały na celu "odkomunizowanie" pomnika i nadanie mu nowego znaczenia.

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej
Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Białystok

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022