Pomnik 42. Pułku Piechoty w Białymstoku, Joanna

Pomnik 42. Pułku Piechoty w Białymstoku

Pomnik 42. Pułku Piechoty stoi w Białymstoku, w Parku Konstytucji 3. Maja pośrodku głównej alei spacerowej. Upamiętnia żołnierzy 42. Pułku Piechoty stacjonujących w Białymstoku w okresie międzywojennym i ich wkład w walkę z bolszewikami w 1920 roku. Pomnik przedstawia rzymską boginię wojny - Bellonę podtrzymującą rannego żołnierza. Rzeźba jest wykonana z piaskowca. Na cokole umieszczono napis „Oficerom i żołnierzom 42. Pułku Piechoty poległym w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”Pomnik powstał pierwotnie w 1930 roku. Jego autorem był Jakub Juszczyk, rzeźbiarz i legionista. Nazwał on swoje dzieło „Jeszcze Polska nie zginęła”. Pomnik został zniszczony w 1940 roku. Ponowne odsłonięcie monumentu zrekonstruowanego w tym samym miejscu przez Krzysztofa Gąsowskiego i Krzysztofa Jakubowskiego miało miejsce 3 maja 1997 roku.

Pomnik 42. Pułku Piechoty
ul. 11. Listopada, BiałystokGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białystok
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°7'18N, 23°9'50E
16 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację