Pomnik 1. Pułku Piechoty Legionów w Białymstoku, Joanna

Pomnik 1. Pułku Piechoty Legionów w Białymstoku

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik przy skrzyżowaniu ulicy Zwycięstwa z Prowiantową w Białymstoku upamiętnia żołnierzy z 1. Pułku Piechoty Legionów poległych w Bitwie Białostockiej. Największa bitwa w dziejach Białegostoku rozegrała się 22 sierpnia 1920 roku. Polscy żołnierze odcięli drogę odwrotu wojskom bolszewickim wycofującym się spod Warszawy. Odnieśli zwycięstwo nad kilkakrotnie liczniejszą armią sowiecką. W miejscu jednego ze starć w 1931 roku stanął kamienny krzyż ku czci poległych bohaterów. Zniszczony w czasach PRL, został przywrócony na wzór przedwojennego po 1989 roku.

W 2012 roku z tyłu zbudowano ścianę z napisem CHWAŁA BOHATEROM i nazwiskami poległych żołnierzy. Kilka lat później na ścianie za krzyżem dodano tablicę z popiersiem kpt. Józefa Mariańskiego, a przy chodniku przed pomnikiem ustawiono kamienną tablicę przypominającą o Bitwie Białostockiej i poległych w niej żołnierzach.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik 1. Pułku Piechoty Legionów
ul. Zwycięstwa 22, Białystok

GPS: 53°8'11N, 23°7'42E

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022