Pomnik 1. Pułku Piechoty Legionów w Białymstoku, Joanna

Pomnik 1. Pułku Piechoty Legionów w Białymstoku

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pomnik przy skrzyżowaniu ulicy Zwycięstwa z Prowiantową w Białymstoku upamiętnia żołnierzy z 1. Pułku Piechoty Legionów poległych w Bitwie Białostockiej. Największa bitwa w dziejach Białegostoku rozegrała się 22 sierpnia 1920 roku. Polscy żołnierze odcięli drogę odwrotu wojskom bolszewickim wycofującym się spod Warszawy. Odnieśli zwycięstwo nad kilkakrotnie liczniejszą armią sowiecką. W miejscu jednego ze starć w 1931 roku stanął kamienny krzyż ku czci poległych bohaterów. Zniszczony w czasach PRL, został przywrócony na wzór przedwojennego po 1989 roku.W 2012 roku z tyłu zbudowano ścianę z napisem CHWAŁA BOHATEROM i nazwiskami poległych żołnierzy. Kilka lat później na ścianie za krzyżem dodano tablicę z popiersiem kpt. Józefa Mariańskiego, a przy chodniku przed pomnikiem ustawiono kamienną tablicę przypominającą o Bitwie Białostockiej i poległych w niej żołnierzach.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Pomnik 1. Pułku Piechoty Legionów
ul. Zwycięstwa 22, Białystok

GPS: 53°8'11N, 23°7'42E

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białystok
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°8'11N, 23°7'42E
18 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację