Półwysep Goła Zośka w Augustowie

Półwysep Goła Zośka w Augustowie
Augustów
Jeziora i plaże
plaże
Normalna
Podlaskie
2019-10-27
2020-01-28 13:46

Półwysep Goła Zośka
Strękowizna, Augustów

53°52'26" N, 22°59'7" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Goła Zośka to niewielki półwysep położony w Augustowie, na północno-wschodnim brzegu jeziora Rospuda, mniej więcej w połowie jego długości. Brzeg w tym miejscu jest porośnięty lasem, wysoki, łagodnie opadający w stronę jeziora, z wygodnym piaszczystym wejściem do wody. Mieści się tu pole namiotowe i domki letniskowe.Istnieje kilka legend wyjaśniających pochodzenie nazwy Goła Zośka. Jedna opowiada o dziewczynie, która puszczała wianki w noc świętojańską, a gdy jej wianek utknął w trzcinach, weszła do wody, aby go popchnąć i utopiła się. Inna mówi o wędrującej w 1812 roku z armią Napoleona kobiecie, którą Francuzi posądzili o szpiegostwo i powiesili, a wiatr rozwiewał jej ubranie. Jest też podanie o córce leśnika zakochanej w rosyjskim oficerze w czasie powstania listopadowego i inne opowieści.

Nazwa Goła Zośka funkcjonuje od dawna. Przynajmniej od okresu międzywojennego półwysep jest wykorzystywany jako miejsce biwakowe. Jednak dopiero w 2015 roku w wodzie w pobliżu wystającego cypla umieszczono posąg Gołej Zośki. Przedstawia on nagą kobietę naturalnych rozmiarów siedzącą na kamieniu. Został wykonany z piaskowca przez Waldemara Dziekońskiego.

Augustów noclegi

Augustów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021