Półwysep Goła Zośka w Augustowie, Joanna

Półwysep Goła Zośka w Augustowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Goła Zośka to niewielki półwysep położony w Augustowie, na północno-wschodnim brzegu jeziora Rospuda, mniej więcej w połowie jego długości. Brzeg w tym miejscu jest porośnięty lasem, wysoki, łagodnie opadający w stronę jeziora, z wygodnym piaszczystym wejściem do wody. Mieści się tu pole namiotowe i domki letniskowe.

Istnieje kilka legend wyjaśniających pochodzenie nazwy Goła Zośka. Jedna opowiada o dziewczynie, która puszczała wianki w noc świętojańską, a gdy jej wianek utknął w trzcinach, weszła do wody, aby go popchnąć i utopiła się. Inna mówi o wędrującej w 1812 roku z armią Napoleona kobiecie, którą Francuzi posądzili o szpiegostwo i powiesili, a wiatr rozwiewał jej ubranie. Jest też podanie o córce leśnika zakochanej w rosyjskim oficerze w czasie powstania listopadowego i inne opowieści.Nazwa Goła Zośka funkcjonuje od dawna. Przynajmniej od okresu międzywojennego półwysep jest wykorzystywany jako miejsce biwakowe. Jednak dopiero w 2015 roku w wodzie w pobliżu wystającego cypla umieszczono posąg Gołej Zośki. Przedstawia on nagą kobietę naturalnych rozmiarów siedzącą na kamieniu. Został wykonany z piaskowca przez Waldemara Dziekońskiego.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Półwysep Goła Zośka
Strękowizna, Augustów

GPS: 53°52'26N, 22°59'7E

Augustów noclegi

Augustów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022