Połczyn Zdrój

Kamila
Dodano: 2017-08-29 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Połczyn-Zdrój to ciekawa miejscowość leżąca na Pomorzu, niedaleko Szczecinka, na południe od Koszalina. Jest to kurort znany nie tylko w Polsce ale i za granicą. W oparciu o bogate złoża znakomitej jakości borowiny i permskich solanek miasto z powodzeniem podtrzymuje i rozwija ponad 300-letnie tradycje uzdrowiskowe, natomiast teren gminy, wchodzącej w znacznej części w skład Drawskiego Parku Krajobrazowego, stanowi jeden z najbardziej urokliwych zakątków Pomorza Zachodniego.Przez teren gminy Połczyn Zdrój przepływa sześć rzek - Parsęta, Drawa, Wogra, Dębnica, Bukowa, Mogilica, a aż trzy z nich mają tu swoje źródła. W gminie znajduje się 11 jezior o łącznej powierzchni około 450 hektarów. Od 2003 roku na obrzeżach uzdrowiskowej części miasta znajduje się zbiornik retencyjny chroniący miasto przed powodzią.

Dzięki ostatnim zlodowaceniom ery kenozoicznej rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana, a wysoczyzny morenowe pocięte głębokimi dolinami rzek zlokalizowane w południowej części gminy noszą miano „Szwajcarii Połczyńskiej”. Nie trzeba więc chyba pisać, że krajobraz jest tutaj niezwykle malowniczy i ciekawy.

Miejsce to w dużej mierze porośnięte jest lasami, w których znaczną część stanowią siedliska buka pomorskiego o wysokich walorach estetyczno-krajobrazowych. Są tu dwa rezerwaty przyrody i kilkadziesiąt gatunków roślin i zwierząt znajdujących się pod ścisłą ochroną. Przez gminę wiodą trzy piesze szlaki turystyczne, szlak konny, trzy szlaki rowerowe i 30 kilometrowa ścieżka rowerowa zbudowana na dawnym nasypie kolejowym do Złocieńca.

Zabytki w Połczynie

- Starówka w Połczynie, ul. Grunwaldzka, 5 Marca, Mariacka i inne - miasto powstało w XIV wieku, a później było przebudowywane, jednak zachował się do dziś średniowieczny układ z domami z XIX i początku XX wieku

- Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Mariacka - świątynia z lat 1850-60, powstała w miejscu poprzedniego kościoła gotyckiego, z wykorzystaniem jego pozostałości

- Zamek w Połczynie, wzgórze koło Placu Wolności - budowla z przełomu XVII i XVIII wieku, wiele razy przebudowywana, obecnie funkcjonuje tu biblioteka, galeria oraz wystawa starych pocztówek.

- Park zdrojowy, ul. Zdrojowa i ul. Solankowa - założony w latach 1836-39 z amfiteatremPołczyn Zdrój atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020