Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pogański wał kultowy na Świętym Krzyżu

Pogański wał kultowy na Świętym Krzyżu

Szczyt Świętego Krzyża czyli Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich otacza kamienny pogański wał kultowy. Ułożony został z głazów piaskowca kwarcytowego. Ma długość około 1,5 km, natomiast wysoki jest nawet na 2 metry.Wał ma kształt wydłużonej elipsy. Okazuje się, iż podobne historyczne, wiekowe budowle występują na Ślęży, Raduni i Górze Kościuszki w województwie dolnośląskim.

Historycy uważają , że wały te nie były obiektami obronnymi. Najprawdopodobniej pełniły one funkcje religijnych kręgów kultowych wyodrębniających miejsca przeznaczone na obrzędy religijne. To najprawdopodobniej dowód na istnienie w średniowieczu na Łysej Górze ośrodka kultu pogańskiego.

Łysa Góra była wtedy poświecona trzem bóstwom o nazwach: Świst, Poświst i Pogoda. W pobliżu wału ludność w okresie początku wiosny gromadziła się w celu odprawienia modłów.Warto dodać, iż wewnętrzny pierścień wału zbudowano z głazów, których ciężar to nawet 100 kilogramów. Przyczyną przerwania budowy mogło być prawdopodobnie wydanie przez Bolesława Chrobrego zakazu stosowania praktyk pogańskich.

Do dziś zachowała się spora cześć owego kultowego wału pogańskiego. Jest on dobrze widoczny z platform widokowych na Łysej Górze. Tam też stoją tablice informacyjne dotyczące owej pogańskiej budowli.Wał kultowy
Święty Krzyż, Nowa Słupia

Nowa Słupia noclegi

Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020