Pogański wał kultowy na Świętym Krzyżu

Zdjęcia (1)

Szczyt Świętego Krzyża czyli Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich otacza kamienny pogański wał kultowy. Ułożony został z głazów piaskowca kwarcytowego. Ma długość około 1,5 km, natomiast wysoki jest nawet na 2 metry.Wał ma kształt wydłużonej elipsy. Okazuje się, iż podobne historyczne, wiekowe budowle występują na Ślęży, Raduni i Górze Kościuszki w województwie dolnośląskim.

Historycy uważają , że wały te nie były obiektami obronnymi. Najprawdopodobniej pełniły one funkcje religijnych kręgów kultowych wyodrębniających miejsca przeznaczone na obrzędy religijne. To najprawdopodobniej dowód na istnienie w średniowieczu na Łysej Górze ośrodka kultu pogańskiego.Łysa Góra była wtedy poświecona trzem bóstwom o nazwach: Świst, Poświst i Pogoda. W pobliżu wału ludność w okresie początku wiosny gromadziła się w celu odprawienia modłów.

Warto dodać, iż wewnętrzny pierścień wału zbudowano z głazów, których ciężar to nawet 100 kilogramów. Przyczyną przerwania budowy mogło być prawdopodobnie wydanie przez Bolesława Chrobrego zakazu stosowania praktyk pogańskich.

Do dziś zachowała się spora cześć owego kultowego wału pogańskiego. Jest on dobrze widoczny z platform widokowych na Łysej Górze. Tam też stoją tablice informacyjne dotyczące owej pogańskiej budowli.

Wał kultowy
Święty Krzyż, Nowa Słupia

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko
Zajazd Przystocze

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: