Pogański wał kultowy na Świętym Krzyżu, mokunka

Pogański wał kultowy na Świętym Krzyżu

(4 głosów: 21)

Szczyt Świętego Krzyża czyli Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich otacza kamienny pogański wał kultowy. Ułożony został z głazów piaskowca kwarcytowego. Ma długość około 1,5 km, natomiast wysoki jest nawet na 2 metry.Wał ma kształt wydłużonej elipsy. Okazuje się, iż podobne historyczne, wiekowe budowle występują na Ślęży, Raduni i Górze Kościuszki w województwie dolnośląskim.

Historycy uważają , że wały te nie były obiektami obronnymi. Najprawdopodobniej pełniły one funkcje religijnych kręgów kultowych wyodrębniających miejsca przeznaczone na obrzędy religijne. To najprawdopodobniej dowód na istnienie w średniowieczu na Łysej Górze ośrodka kultu pogańskiego.Łysa Góra była wtedy poświecona trzem bóstwom o nazwach: Świst, Poświst i Pogoda. W pobliżu wału ludność w okresie początku wiosny gromadziła się w celu odprawienia modłów.

Warto dodać, iż wewnętrzny pierścień wału zbudowano z głazów, których ciężar to nawet 100 kilogramów. Przyczyną przerwania budowy mogło być prawdopodobnie wydanie przez Bolesława Chrobrego zakazu stosowania praktyk pogańskich.Do dziś zachowała się spora cześć owego kultowego wału pogańskiego. Jest on dobrze widoczny z platform widokowych na Łysej Górze. Tam też stoją tablice informacyjne dotyczące owej pogańskiej budowli.

Wał kultowy
Święty Krzyż, Nowa Słupia

Nowa Słupia noclegi

Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°51'40N, 21°2'51E
28 wrzesień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację