, mokunka

Podziemny schron kolejowy w Strzyżowie

(4.1 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Podziemny schron kolejowy to unikatowy na europejską skalę obiekt architektury militarnej, znajdujący się w niewielkim miasteczku Podkarpacia - Strzyżowie, nad Wisłokiem. Schron powstał w okresie II wojny światowej.

Schron w Strzyżowie to zespół podziemnego tunelu kolejowego, tunelu technicznego tzw. instalacyjnego oraz zabudowania zaplecza militarnego. Zaplecze militarne znajduje się częściowo w podziemiach oraz w części nadziemnej.

Podziemny schron w Strzyżowie, mokunka
Podziemny schron w Strzyżowie, mokunka


Jedyny podziemny tunel kolejowy w Polsce

Strzyżowski zabytek architektury militarnej znacznie wyróżnia się od innych schronów kolejowych w Polsce, bowiem ten jest jedynym podziemnym tunelem, wydrążonym pod Żarnowską Górą.

Schron został wybudowany w latach 1940-41. Jego rozmiary to 438 m długości + dwa żelbetonowe przedsionki zamykane ogromnymi bramami. Schron miał pomieścić i ukryć cały pociąg sztabowy, jego wysokość to prawie 9 metrów. Tunel pomocniczy jest znacznie mniejszy, choć też sporych rozmiarów. Równie ciekawy jest budynek zaplecza technicznego.

Ciekawostką jest, że w dniach 27-28 sierpnia 1941 roku, w związku ze spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, w tunelu strzyżowskim bazował pociąg sztabowy Hitlera "Amerika". W 1944 roku tunel został opanowany przez partyzantów AK.

W latach 80-tych XX wieku tunel był otwarty i wówczas rozkradziono elementy wyposażenia, także szyny kolejowe. Obecnie założono nowe bramy, kraty, zainstalowano oświetlenie i monitoring. Pojawiły się plansze dydaktyczne, przybliżające zwiedzającym historią obiektu. Organizowane są pikniki militarne, z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Schron należy do stowarzyszenia Podziemne Trasy Turystyczne Polski.

Tunel kolejowy w Strzyżowie, mokunka
Tunel kolejowy w Strzyżowie, mokunka

Zwiedzanie tunelu w Strzyżowie

Tunel jest administrowany przez Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej. Można go zwiedzać po uprzednim umówieniu się telefonicznym, tylko z przewodnikiem, pracownikiem muzeum. Zwiedzanie jest bezpłatne, tzn. nie ma biletów wstępu, ale są wolne datki.

Schron podziemny (Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej)
ul. Tunelowa, Strzyżów
tel. 889-839-031
muzeum.samorzadowe.strzyzow@gmail.com
Godziny zwiedzania: V-X weekendy 10.00-18.00, w tygodniu po kontakcie telefonicznym (889-839-031). W pozostałych miesiącach tylko po rezerwacji, a w wakacje czynne cały tydzień 10.00-18.00.

, mokunka
, mokunka
Podziemny schron kolejowy w Strzyżowie, mokunka


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Normalna
obiekty militarne schrony
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022