, mokunka

Podziemny schron kolejowy w Strzyżowie

(4.1 głosów: 21)
Mapa Przewodnik Pdf

Podziemny schron kolejowy to unikatowy na europejską skalę obiekt architektury militarnej, znajdujący się w niewielkim miasteczku Podkarpacia - Strzyżowie, nad Wisłokiem. Schron powstał w okresie II wojny światowej.Schron w Strzyżowie to zespół podziemnego tunelu kolejowego, tunelu technicznego tzw. instalacyjnego oraz zabudowania zaplecza militarnego. Zaplecze militarne znajduje się częściowo w podziemiach oraz w części nadziemnej.

Tunel kolejowy w Strzyżowie, mokunka
Tunel kolejowy w Strzyżowie, mokunka

Jedyny podziemny tunel kolejowy w Polsce

Strzyżowski zabytek architektury militarnej znacznie wyróżnia się od innych schronów kolejowych w Polsce, bowiem ten jest jedynym podziemnym tunelem, wydrążonym pod Żarnowską Górą.

Schron został wybudowany w latach 1940-41. Jego rozmiary to 438 m długości + dwa żelbetonowe przedsionki zamykane ogromnymi bramami. Schron miał pomieścić i ukryć cały pociąg sztabowy, jego wysokość to prawie 9 metrów. Tunel pomocniczy jest znacznie mniejszy, choć też sporych rozmiarów. Równie ciekawy jest budynek zaplecza technicznego.Ciekawostką jest, że w dniach 27-28 sierpnia 1941 roku, w związku ze spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, w tunelu strzyżowskim bazował pociąg sztabowy Hitlera "Amerika". W 1944 roku tunel został opanowany przez partyzantów AK.

W latach 80-tych XX wieku tunel był otwarty i wówczas rozkradziono elementy wyposażenia, także szyny kolejowe. Obecnie założono nowe bramy, kraty, zainstalowano oświetlenie i monitoring. Pojawiły się plansze dydaktyczne, przybliżające zwiedzającym historią obiektu. Organizowane są pikniki militarne, z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Schron należy do stowarzyszenia Podziemne Trasy Turystyczne Polski.

, mokunka
, mokunka
Podziemny schron kolejowy w Strzyżowie, mokunka

Zwiedzanie tunelu w Strzyżowie

Tunel jest administrowany przez Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej. Można go zwiedzać po uprzednim umówieniu się telefonicznym, tylko z przewodnikiem, pracownikiem muzeum. Zwiedzanie jest bezpłatne, tzn. nie ma biletów wstępu, ale są wolne datki.Schron podziemny (Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej)
ul. Tunelowa, Strzyżów
tel. 889-839-031
muzeum.samorzadowe.strzyzow@gmail.com
Godziny zwiedzania: V-X weekendy 10.00-18.00, w tygodniu po kontakcie telefonicznym (889-839-031). W pozostałych miesiącach tylko po rezerwacji, a w wakacje czynne cały tydzień 10.00-18.00.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00
Booking.com
Jaskinie i podziemia
Normalna
obiekty militarne schrony
49°52'9N, 21°48'32E
13 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację