Podziemny schron kolejowy w Strzyżowie

Podziemny schron kolejowy w Strzyżowie
49°52'9" N, 21°48'32" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Podziemny schron kolejowy to unikatowy na europejską skalę obiekt architektury militarnej, znajdujący się w niewielkim miasteczku Podkarpacia - Strzyżowie, nad Wisłokiem. Schron powstał w okresie II wojny światowej.Schron w Strzyżowie to zespół podziemnego tunelu kolejowego, tunelu technicznego tzw. instalacyjnego oraz zabudowania zaplecza militarnego. Zaplecze militarne znajduje się częściowo w podziemiach oraz w części nadziemnej.

Podziemny schron w Strzyżowie
Podziemny schron w Strzyżowie

Jedyny podziemny tunel kolejowy w Polsce

Strzyżowski zabytek architektury militarnej znacznie wyróżnia się od innych schronów kolejowych w Polsce, bowiem ten jest jedynym podziemnym tunelem, wydrążonym pod Żarnowską Górą.

Schron został wybudowany w latach 1940-41. Jego rozmiary to 438 m długości + dwa żelbetonowe przedsionki zamykane ogromnymi bramami. Schron miał pomieścić i ukryć cały pociąg sztabowy, jego wysokość to prawie 9 metrów. Tunel pomocniczy jest znacznie mniejszy, choć też sporych rozmiarów. Równie ciekawy jest budynek zaplecza technicznego.

Ciekawostką jest, że w dniach 27-28 sierpnia 1941 roku, w związku ze spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, w tunelu strzyżowskim bazował pociąg sztabowy Hitlera "Amerika". W 1944 roku tunel został opanowany przez partyzantów AK.

W latach 80-tych XX wieku tunel był otwarty i wówczas rozkradziono elementy wyposażenia, także szyny kolejowe. Obecnie założono nowe bramy, kraty, zainstalowano oświetlenie i monitoring. Pojawiły się plansze dydaktyczne, przybliżające zwiedzającym historią obiektu. Organizowane są pikniki militarne, z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Schron należy do stowarzyszenia Podziemne Trasy Turystyczne Polski.

Tunel kolejowy w Strzyżowie


Zwiedzanie tunelu w Strzyżowie

Tunel jest administrowany przez Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej. Można go zwiedzać po uprzednim umówieniu się telefonicznym, tylko z przewodnikiem, pracownikiem muzeum. Zwiedzanie jest bezpłatne, tzn. nie ma biletów wstępu, ale są wolne datki.

Schron podziemny (Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej)
ul. Tunelowa, Strzyżów
tel. 889-839-031
muzeum.samorzadowe.strzyzow@gmail.com
Godziny zwiedzania: V-X weekendy 10.00-18.00, w tygodniu po kontakcie telefonicznym (889-839-031). W pozostałych miesiącach tylko po rezerwacji, a w wakacje czynne cały tydzień 10.00-18.00.

Podziemny schron kolejowy w Strzyżowie
Podziemny schron kolejowy w Strzyżowie


Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 217837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021