Trasa Nietoperzowa w podziemiach zamku Nowy Wiśnicz otwarta została 21 lipca 2017 roku. Trasę wiodącą pod pięknym zamkiem, dawną posiadłością Kmitów i Lubomirskich, zwiedzać można z przewodnikiem, w grupach maksymalnie do 20 osób.
Wejścia do podziemi broni masywna krata. Schodzi się w dół po kamiennych i drewnianych schodach. Nazwa Podziemnej Trasy Nietoperzowej wzięła swą nazwę od zamieszkujących ją nietoperzy - nocków, gacków i podkowców. Te ostatnie mają pyszczek w kształcie podkówki, stąd ich nazwa.
W podziemiach zaaranżowano m.in.: izbę tortur z replikami narzędzi, którymi posługiwali się kaci. Ciekawostką jest też replika komory solnej, bliźniaczo podobnej do tych z kopalni w Bochni, jako, iż Lubomirscy prócz zamku w Nowym Wiśniczu posiadali też bocheńskie żupy solne.
Inne pomieszczenia to dawne piwnice winne oraz komory tzw. zimne, w których przechowywano żywność. Najniższym korytarzem są zamkowe stajnie o relatywnie wysokich kamiennych sklepieniach. W pomieszczeniach stajennych zachowały się pozostałości dawnej, najstarszej bo XVI-wiecznej bramy wjazdowej prowadzącej na zamek. Trasa przeznaczona jest nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci powyżej 6 lat.
Podziemna Trasa Nietoperzowa - Muzeum Ziemi Wiśnickiej
ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz
tel. 14/ 612-83-41
http://zamekwisnicz.pl
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Nowy Wiśnicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.