Podhale

Zdjęcia Podhala (15)

Podhale to niezwykle ciekawy kulturowy obszar zajmujący rozległą Kotlinę Orawsko-Nowotarską, leżącą pomiędzy Gorcami od strony północnej i Tatrami od strony południowej, w dorzeczu górnego Dunajca.Miejscowości Podhala

Stolicą regionu, a przy tym jedynym większym miastem na Podhalu jest Nowy Targ, położony na skrzyżowaniu Zakopianki (droga nr 47), drogi nr 49 i 957. Inne podhalańskie miejscowości warte odwiedzenia to Ludźmierz, Łopuszna, Czarny Dunajec, Biały Dunajec, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Chochołów i oczywiście Zakopane.

Żywe tradycje góralskie

Podhale słynne jest w całej Polsce z niesamowicie bogatej i nadal żywej kultury i tradycji góralskiej. W okolicznych wioskach spotkać można cenne kościółki drewniane, typową góralską zabudowę ludową, tradycyjne stroje podhalańskie czy słynne już w świecie oscypki i dania regionalne. Ponadto mieszkańcy posługują się charakterystyczną gwarą, są otwarci, przyjaźni i pomocni.Krajobraz

Mocną stroną Podhala jest niezwykle malownicze położenie i przepiękne widoki, jakie stąd rozpościerają się na skaliste Tatry z Giewontem na czele i zalesione Gorce. Ponadto Podhale to świetna baza wypadowa w okoliczne góry, wspomniane Gorce, Pieniny i Tatry oraz małe miejscowości z unikatowymi zabytkami.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2013-06-06 17:17:32

Gorce bardzo lubię, szczególnie okolice Rabki jakoś tak mi przypadły do gustu. Prztyjeżdzam ta m od wielu lat i widzę, że coraz mniej ludzi tam jest w okresie wakacji czy ferii zimowych. Kiedyś byłóo inaczej. ... ale chyba takie czasy! Jeżeli ktoś wybiera się w gorce to z mojego doświadczenia gorąco polecam miejsce w którym sama się zatrzymuje, przede wszystkim tanio i bardzo ładnie, to pokoje u Państwa Świderó w Ponicacach. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: