Pławniowice

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2019-06-10 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Pławniowice to mała miejscowość w województwie śląskim, w gminie Rudziniec, położona na północny zachód od Gliwic i południe od Toszka, przy autostradzie A4, nad Jeziorem Pławniowickim.



Historia Pławniowic

Ponoć w latach 60. XX wieku odkryto w pobliżu obecnego pałacu w Pławniowicach ruiny znacznie starszego założenia - prawdopodobnie była to warownia z końca XIV wieku, która brała udział w wojnie króla Władysława Jagiełły przeciwko księciu Władysławowi Opolczykowi, dowodzonej przez Piotra Szafrańca.

Pałac w Pławniowicach

Zabytki w Pławniowicach

Miejscowość znana jest na całym Śląsku ze swej architektonicznej perełki - Pałacu w Pławniowicach, a właściwie zespołu pałacowo-parkowego, na którego teren wstęp jest płatny. Warto jednak poznać tą cudną budowlę z bliska, tym bardziej że otacza ją ładny park z kwieciem. Szczególnie urokliwie kwitną tu magnolie wiosną. W pobliżu pałacu stoi też zabytkowy spichlerz dworski, który również warto zobaczyć. Pochodzi on z końca XIX wieku i stanowi jeden z elementów kompleksu pałacowego.

Atrakcje w Pławniowicach

Pławniowice słyną też w szerokiej okolicy jako ośrodek sportów wodnych oraz miejsce letniej rekreacji, gdyż rozlewa się tutaj Jezioro Pławniowice, które latem pełne jest żaglówek i desek windsurfingowych, a plaże chętnie wykorzystywane są przez odpoczywających letników. W pobliżu rozlewa się też Jezioro Dzierżno Duże.

Oficjalna strona Pałacu w Pławniowicach



Pławniowice atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020