Planty w Rawiczu

51°36'22" N
16°51'32" E
Wielkopolskie
2014-10-22 09:17:02
100m npm
Ważna
Zdjęcia (1)

Planty to chyba najciekawszy zabytek Rawicza. Są one unikalne w skali kraju, gdyż to drugie pod względem długości planty w Polsce po plantach krakowskich.Około 1665 roku Rawicz otoczono systemem wałów ziemnych i fos, w skład którego weszły również cztery bramy: Szymanowska, Poniecka, Wąsoska i Wrocławska. Gdy miasto się rozrastało, fortyfikacje zaczęto likwidować. W ich miejscu w połowie XIX wieku utworzono wspaniałe zieleńce publiczne, nazywane wówczas plantami.

Rawickie planty opierają się na planie prostokąta o obwodzie blisko 3 km. Pierścień około 1700 drzew i kilku tysięcy krzewów otacza tutejszą starówkę. W obrębie plant Rawicz zachował swój pierwotny układ urbanistyczny, wzorowany na planie średniowiecznych. W południowo - wschodnim narożniku plant usypano wzgórze, z którego roztacza się piękna panorama miasta.Planty miejskie
ul. Wały ks. Poniatowskiego, Rawicz
 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2011-05-19 14:27:45

28 i 29 maja rawickie Planty będą miejscem niecodziennego wydarzenia, jakim jest Międzynarodowy Bieg Plantami Jana Pawła II! 

 

Bieg polega na pokonaniu przez 5-10-osobowe drużyny w ciągu 24 godzin jak największej ilości okrążeń. Trasa biegu, tworząca 2,8 kilometrową pętlę, przebiega po malowniczych, dawnych umocnieniach obronnych okalających stare miasto. Wały te, zwane obecnie Plantami, to przepiękny pas zieleni, kwitnących krzewów oraz drzew stanowiący trasę spacerową i doskonały teren do uprawiania biegów, czy Nordic Walking.

Oprócz wydarzenia odbędą się też liczne imprezy towarzyszące, m.in. festiwale Rawicz Uwalnia Światło, Święto Rawicza oraz Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA.

Od 28 maja do 10 czerwca Rawicz będzie pełen nie tylko emocji sportowych, ale też muzycznych i kulturalnych. W tym czasie odbędą się liczne spektakle teatralne, wystawy artystyczne, wystawy historyczne, występy kabaretów, zajęcia dla dzieci i młodzieży (bajki czytać będzie m.in. Edyta Jungowska) oraz koncerty.

Szczegółowy plan imprezy znajduje się na stronie http://rawicz.rawicz.pl/rawicz/index.php/events

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: