Krakowskie planty to wyjątkowy pas zieleni opasający Stare Miasto, a powstały w miejscu, gdzie kiedyś przebiegały mury miejskie. Planty uznawane są za park miejski i taką też rolę pełnią. Utworzenie ich przysporzyło nieco trudnosci, trzeba było bowiem zasypać dawną fosę oraz zniwelować teren.
Odpowiedzialnym za powstanie "ogrodów miejskich", jak wtedy planty nazywano, został Feliks Starzyński, który w poźniejszym okresie założył nawet fundację, której celem była dbałość o planty. Utworzono altanki parkowe, ustawiono ławki, budowano pawilony koncertowe, fontanny, niewiele z tej małej parkowej architektury przetrwało do naszych czasów.
Podobnie jak pomniki, które budowano, potem burzono, a niektóre same niszczały. Teraz na plantach są pomniki: Jana Matejki, Mikołaja Kopernika, Artura Grottgera i innych, jest też figura Matki Bożej Łaskawej.
Warto dodać, iż praktycznie w obrębie plant znajdują się: Barbakan, Brama Floriańska, Wawel czy Collegium Novum UJ oraz kilka kościołów.
Planty
ul. Pawia, ul. Basztowa, ul. Podwale i inne, Kraków
Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Miejski park. Warto się przejść zwlaszcza latem. Z roku na rok coraz bardziej zadbane.