Plac Litewski w Lublinie, Joanna

Plac Litewski w Lublinie

(4.2 głosów: 5)

Plac Litewski, położony w centrum Lublina, został utworzony w latach 20. XIX wieku w celu urządzania parad wojskowych i początkowo był nazywany Placem Musztry. Obecna nazwa Plac Litewski nawiązuje do tradycji, według której w tym miejscu obradowała szlachta polska i litewska podczas zawierania Unii Lubelskiej w 1569 roku. Plac Litewski przylega do przedłużonego kilka lat temu lubelskiego deptaka przy Krakowskim Przedmieściu.Służy do celów rekreacyjnych, wypoczynkowych i spacerowych. Odbywają się tutaj także ceremonie państwowe i różne imprezy. Środkową część Placu Litewskiego zajmuje rozbudowana fontanna multimedialna, która w upalne dni daje ochłodę i sprawia dużo frajdy nie tylko dzieciom. Obok znajdują się place zabaw i liczne ławki.

Pomniki na Placu Litewskim

- obelisk upamiętniający zawarcie unii polsko-litewskiej,
- pomnik Józefa Piłsudskiego na koniu
- pomnik Konstytucji 3. Maja
- Grób Nieznanego Żołnierza.Zabytki przy Placu Litewskim

- kościół św. Apostołów Piotra i Pawła i klasztor kapucynów – wybudowane w latach 1726-1733 według projektu architekta warszawskiego Karola Baya w stylu baroku toskańskiego,

- Pałac Lubomirskich – pochodzi z XVI wieku, a obecny klasycystyczny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1829 roku,- budynek Poczty Głównej z 1861 roku,

- Hotel Europa – wybudowany w latach 1865 – 1867 według projektu architekta Ludwika Szamoty,

- Grand Hotel Lublinianka – wzniesiony w latach 1899-1900 według projektu Gustawa Landau jako Kasa Przemysłowców Lubelskich.

Adres

Plac Litewski
przy ul. 3 Maja, Lublin

GPS: 51°14'55N, 22°33'35E

Lublin noclegi

Lublin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Lublin
Rynki, place i deptaki
Normalna
place
51°14'55N, 22°33'35E
27 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Beata
07 lipiec 2021 18:04
Wycięto zbyt wiele drzew :(
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację