Plac Litewski w Lublinie, Joanna

Plac Litewski w Lublinie

(4.2 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Plac Litewski, położony w centrum Lublina, został utworzony w latach 20. XIX wieku w celu urządzania parad wojskowych i początkowo był nazywany Placem Musztry. Obecna nazwa Plac Litewski nawiązuje do tradycji, według której w tym miejscu obradowała szlachta polska i litewska podczas zawierania Unii Lubelskiej w 1569 roku. Plac Litewski przylega do przedłużonego kilka lat temu lubelskiego deptaka przy Krakowskim Przedmieściu.

Służy do celów rekreacyjnych, wypoczynkowych i spacerowych. Odbywają się tutaj także ceremonie państwowe i różne imprezy. Środkową część Placu Litewskiego zajmuje rozbudowana fontanna multimedialna, która w upalne dni daje ochłodę i sprawia dużo frajdy nie tylko dzieciom. Obok znajdują się place zabaw i liczne ławki.Pomniki na Placu Litewskim

- obelisk upamiętniający zawarcie unii polsko-litewskiej,
- pomnik Józefa Piłsudskiego na koniu
- pomnik Konstytucji 3. Maja
- Grób Nieznanego Żołnierza.

Zabytki przy Placu Litewskim

- kościół św. Apostołów Piotra i Pawła i klasztor kapucynów – wybudowane w latach 1726-1733 według projektu architekta warszawskiego Karola Baya w stylu baroku toskańskiego,- Pałac Lubomirskich – pochodzi z XVI wieku, a obecny klasycystyczny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1829 roku,

- budynek Poczty Głównej z 1861 roku,- Hotel Europa – wybudowany w latach 1865 – 1867 według projektu architekta Ludwika Szamoty,

- Grand Hotel Lublinianka – wzniesiony w latach 1899-1900 według projektu Gustawa Landau jako Kasa Przemysłowców Lubelskich.

Adres

Plac Litewski
przy ul. 3 Maja, Lublin

GPS: 51°14'55N, 22°33'35E

Lublin noclegi

Lublin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Beata
Wycięto zbyt wiele drzew 😢
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022