Plac Katyński w Częstochowie

Zdjęcia (1)

Plac Katyński w Częstochowie to wyjątkowe miejsce powstałe w 2010 roku niedaleko Galerii Jurajskiej, przy ulicy  .Jest to swoisty pomnik - miejsce pamięci osób z Częstochowy i okolic, pomordowanych w ZSRR z rozkazu Stalina w 1940 roku, nie tylko w Katyniu, ale i innych miejscach, np. Charkowie.

Plac Katyński powstał w Częstochowie pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w 2010 roku, w 70-tą rocznicę zbrodni katyńskiej.W 2010 roku posadzono tu 70 drzew symbolizujących ofiary, a po 10 kwietnia 2010 roku, po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, powstawiono tu również tablicę upamiętniającą ofiary tej katastrofy. Odnaleźć można tu również urny z ziemią z Katynia, Charkowa i Miednoje.

Plac Katyński
Aleja Wojska Polskiego, Częstochowa

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2017-11-02 08:00:16

Tablice na Placu Katyńskim w Częstochowie: jedna upamiętniająca- Ofiary Katastrofy Lotniczej w Smoleńsku , a druga postawiona w Hołdzie Pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej , która oznajmia o posadzeniu -: "Dębów Pamięci" nie powinny stać na poziomie ziemi. Tablice powinny być zamontowane na wybudowanych ściankach przynajmniej 0,5 m. od ziemi, aby ludzie chcący oddać Cześć Pamięci Pomordowanych przez postawienie przed Tablicami kwiatów i zniczy, nie zastawiali tych Tablic , gdyż nie będzie można odczytać napisów na Tablicach. Na zdjęciu po lewej widać, że ktoś postawił malutkie kwiaty i już część napisu jest zasłonięta, a co będzie jeśli ktoś inny  postawi duże kwiaty to napis będzie całkowicie zasłonięty, a przecież nie najważniejsze są same Tablice, ale treść zawarta w napisach na tych Tablicach upamiętniających. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: