Plac Grunwaldzki w Bytomiu, mirosław

Plac Grunwaldzki w Bytomiu

(3.8 głosów: 5)

Z tablicy informacyjnej widocznej dziś na tym historycznym placu w Bytomiu możesz się dowiedzieć, że dzieje tego miejsca sięgają IX wieku. To tutaj najprawdopodobniej stał Piastowski Zamek budowany w latach 1281-82, a bedący siedzibą bytomskich piastów.W miarę, jak zmieniali się właściciele ziemscy, zamek ubożal i niszczał, a z czasem został rozebrany. Na jego miejscu natomiast powstawały różne budowle.

W połowie XVIII wieku znadował się tu teren do nauki jazdy konnej, nazywany "Reitschule". Później, na cześć zmarłego w 1861 roku króla Prus Fryderyka Wilhelma IV plac zyskał miano Friedrich-Wilhelm-Ring.W 1809 roku we wschodniej części placu powstała pierwsza synagoga, dość szybko zastąpiona nową, większą, otwartą w grudniu 1869 roku. Ponadto mieścił się na placu w tym czasie hotel i browar.

9 listopada 1938 roku, podczas kryształowej nocy, synagoga została spalona. Wiele tutejszych kamienic przetrwało wojnę, ale część budynków rozebrano z powodu szkód górniczych. W 1945 roku, już po wojnie plac zmienił nazwę na Grunwaldzki. Zachowało się kilka oryginalnych, przedwojennych budynków. Na środku placu natomiast powstał skwerek z ławeczkami.Plac Grunwaldzki
ul. Podgórna, Bytom
 

 

Bytom noclegi

Bytom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bytom
Rynki, place i deptaki
Normalna
place
50°20'52N, 18°55'29E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021