Dawny rynek
Plac Dietla w Szczawnicy to reprezentacyjny plac uzdrowiska, który stanowi zarazem centrum założenia urbanistycznego wymyślonego przez Józefa Szalaya. Powstał w XIX wieku po zasypaniu koryta Szczawnego Potoku. Do lat po II wojnie światowej miejsce to pełniło rolę Rynku.

Ku czci lekarza
Obecna nazwa wiąże się z odsłoniętym w 1865 roku, z inicjatywy Szalaya, obeliskiem Józefa Dietla, lekarza balneologa, profesora i rektora UJ w Krakowie, mentora i przyjaciela Szalaya. W centrum placu znajduje się fontanna z rzeźbą z brązu „Kobieta z dzbanem”.

Pijalnia Wód Leczniczych w Szczawnicy
Wokół placu ustawiły się niezwykle efektowne budynki tj.: Dom nad Zdrojami, willa Szwajcarka Górna, willa Pałac czy Holenderka. Plac Dietla w Szczawnicy to piękne i spokojne miejsce, gdzie można w pobliskich restauracjach i kawiarniach skosztować pysznych lodów czy kawy, a także wód zdrowotnych w Pijalni Wód.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parkingi: płatne miejskie i prywatne
bezpłatny parking jest w pobliżu, przy kościele
Adres
Plac Dietla
Pl. Dietla, dojście ulicą Zdrojową, Szczawnica
GPS: 49°25'44N, 20°29'16E
Szczawnica noclegi
Szczawnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami






