Plac Dietla
Pl. Dietla, dojście ulicą Zdrojową, Szczawnica

49°25'44" N, 20°29'16" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parkingi: płatne miejskie i prywatne
bezpłatny parking jest w pobliżu, przy kościele

Dawny rynek

Plac Dietla w Szczawnicy to reprezentacyjny plac uzdrowiska, który stanowi zarazem centrum założenia urbanistycznego wymyślonego przez Józefa Szalaya. Powstał w XIX wieku po zasypaniu koryta Szczawnego Potoku. Do lat po II wojnie światowej miejsce to pełniło rolę Rynku.Plac Dietla w Szczawnicy
Plac Dietla w Szczawnicy

Ku czci lekarza

Obecna nazwa wiąże się z odsłoniętym w 1865 roku, z inicjatywy Szalaya, obeliskiem Józefa Dietla, lekarza balneologa, profesora i rektora UJ w Krakowie, mentora i przyjaciela Szalaya. W centrum placu znajduje się fontanna z rzeźbą z brązu „Kobieta z dzbanem”.

Plac Dietla w Szczawnicy
Plac Dietla w Szczawnicy

Pijalnia Wód Leczniczych w Szczawnicy

Wokół placu ustawiły się niezwykle efektowne budynki tj.: Dom nad Zdrojami, willa Szwajcarka Górna, willa Pałac czy Holenderka. Plac Dietla w Szczawnicy to piękne i spokojne miejsce, gdzie można w pobliskich restauracjach i kawiarniach skosztować pysznych lodów czy kawy, a także wód zdrowotnych w Pijalni Wód.

Pijalnia Wód w Szczawnicy
Pijalnia Wód w Szczawnicy
Plac Dietla w Szczawnicy Plac Dietla w Szczawnicy Plac Dietla w Szczawnicy Plac Dietla w Szczawnicy Plac Dietla w Szczawnicy Plac Dietla w Szczawnicy Plac Dietla w Szczawnicy Pijalnia Wód w Szczawnicy

Szczawnica noclegi

Szczawnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021