Pawilon Wystawowy w Częstochowie, Magdalena

Pawilon Wystawowy w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pawilon Wystawowy w Częstochowie to dawne muzeum higieniczne, które zostało wzniesione w latach 1908-09 z inicjatywy Towarzystwa Higienicznego, które zasponsorowało budowę Pawilonu pod warunkiem, iż na stałe wpisze się w krajobraz miasta. Projektantem budynku był Brunon E. Procki, a wszystko to działo się w ramach organizacji krajowej wystawy przemysłu i rolnictwa. W czasach wojny po zajęciu obiektów przez Niemców, przekształcono je w magazyny, co doprowadziło do znacznego zniszczenia budynku.

W 1916 obiekt został odzyskany przez miasto i zorganizowana w nim została wystawa pamiątek polskich, mająca w tych czasach duże znaczenie kulturalno-patriotyczne. W 1923 roku w budynku otwarto Muzeum Krajoznawcze. Później w latach 1932-67 znajdowało się tutaj Muzeum Regionalne a po 1968 roku - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.W latach 1996-2000 przeprowadzono generalny remont, zachowując pierwotną  formę budynku o charakterze modernistycznym/eklektycznym z elementami secesyjnymi. Jest to piętrowy gmach z dwiema salami i półpiętrem przeznaczonymi na czasowe ekspozycje muzealne. Obiekt mieści się w Parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie, niedaleko Sanktuarium na Jasnej Górze.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 12:00–17:00
  • środa: 12:00–17:00
  • czwartek: 12:00–17:00
  • piątek: 12:00–17:00
  • sobota: 12:00–17:30
  • niedziela: 12:00–17:30

Adres

Pawilon Wystawowy - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Park im. Stanisława Staszica, Częstochowa

GPS: 50°48'40N, 19°6'1E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022