Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pawilon Wystawowy w Częstochowie

Pawilon Wystawowy w Częstochowie
Częstochowa
Muzea i skanseny
muzea
Normalna
Śląskie
2019-10-23
2020-01-28 13:46

Pawilon Wystawowy - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Park im. Stanisława Staszica, Częstochowa

50°48'40" N, 19°6'1" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Pawilon Wystawowy w Częstochowie to dawne muzeum higieniczne, które zostało wzniesione w latach 1908-09 z inicjatywy Towarzystwa Higienicznego, które zasponsorowało budowę Pawilonu pod warunkiem, iż na stałe wpisze się w krajobraz miasta. Projektantem budynku był Brunon E. Procki, a wszystko to działo się w ramach organizacji krajowej wystawy przemysłu i rolnictwa. W czasach wojny po zajęciu obiektów przez Niemców, przekształcono je w magazyny, co doprowadziło do znacznego zniszczenia budynku.W 1916 obiekt został odzyskany przez miasto i zorganizowana w nim została wystawa pamiątek polskich, mająca w tych czasach duże znaczenie kulturalno-patriotyczne. W 1923 roku w budynku otwarto Muzeum Krajoznawcze. Później w latach 1932-67 znajdowało się tutaj Muzeum Regionalne a po 1968 roku - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.

W latach 1996-2000 przeprowadzono generalny remont, zachowując pierwotną  formę budynku o charakterze modernistycznym/eklektycznym z elementami secesyjnymi. Jest to piętrowy gmach z dwiema salami i półpiętrem przeznaczonymi na czasowe ekspozycje muzealne. Obiekt mieści się w Parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie, niedaleko Sanktuarium na Jasnej Górze.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020