Park Żeromskiego w Sosnowcu, mokunka

Park Żeromskiego w Sosnowcu, zwany też Parkiem Dietla od nazwiska przemysłowca, który go założył, położony jest na lekko pofałdowanym terenie. To już tworzy jego specyficzny, niepowtarzalny urok. Park przylegał niegdyś do pałacu pierwszego właściciela i był parkiem prywatnym.Park powstał pod koniec XIX wieku, a utworzono go w stylu neoromantycznym. W parku powstały liczne kamienne i drewniane altanki. Największa z nich nosiła nazwę "Świątynia dumania", dziś pozostały po niej niestety tylko resztki. W Parku Żeromskiego uworzono fontannę w oczku wodnym o kształcie przypominającym muszlę. W kierunku fontanny do dziś prowadzą schody.

Park Żeromskiego rozciąga się na obszarze blisko 6-ciohektarowym, na jego obrzeżach znajduje się kryta pywalnia oraz hala widowiskowo-sportowa.

Park Żeromskiego
ul. Żeromskiego, ul. Orla, Sosnowiec

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°17'9" N, 19°8'6" E
Śląskie
2015-10-10
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą