Park w Żarkach-Letnisku, Magdalena

Park w Żarkach-Letnisku

(5 głosów: 2)

Obecny park w Żarkach-Letnisku na Jurze zwany też skwerem z altaną to dawne centrum tej miejscowości, gdzie stały kawiarnie, altana parkowa i utworzono kąpielisko. Miejsce to powstało w latach 20. XX wieku, a umiejscowione było przy przystanku Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Okoliczności powstania kompleksu związane są z hrabiną Stefanią Raczyńską, której projekt zakładał budowę miasta - ogrodu Żarki. Kawiarnia po rozbudowie w 1932 roku serwowała całodzienne wyżywienie, a była dzierżawiona przez Państwa Kulików. Pomiędzy przystankiem, a kawiarnią urządzono skwer z altaną. Kąpielisko leśne (waldbad) urządzono po pożarze Młyna Drągowizna, z którego ocalały urządzenia hydrotechniczne. Towarzystwo Przyjaciół Żarek-Letnisko zmierza do zachowania rekreacyjnego charakteru tego miejsca. Obecnie przy skwerze znajduje się stacja kolejowa Żarki-Letnisko i jest on ujęty między ulicami PCK, Nadrzeczną i Grunwaldzką. Kąpielisko z plażą natomiast mieści się między ulicami: Kąpielową, Słoneczną, Księżycową i Hrabiny Raczyńskiej.Adres

Park - Skwer z altaną
ul. Grunwaldzka, ul. PCK, Żarki-Letnisko

GPS: 50°37'33N, 19°16'19E

Żarki-Letnisko noclegi

Żarki-Letnisko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Żarki-Letnisko
Parki miejskie
Normalna
parki skwery
50°37'33N, 19°16'19E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021