Park Narodowy Ujście Warty

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2019-09-30 , Zaktualizowano: 2020-03-13

Nowiutki park narodowy

Park Narodowy "Ujście Warty" to jeden z najnowszych parków narodowych w Polsce, utworzono go w 2001 roku, w pobliżu ujścia Warty do Odry, w zachodniej części Polski, przy granicy z Niemcami, niedaleko miejscowości Kostrzyn nad Odrą. Malowniczy krajobraz Parku to przede wszystkim siedliska łąkowe poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zarośla wierzbowe. Środkiem przepływa meandrująca rzeka Warta, dzieląca Park na część północną - tzw. Polder Północny oraz południową, położoną w obrębie Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego.Ostoja ptaków

PN Ujście Warty to jeden z najcenniejszych obszarów w Polsce pod względem ornitologicznym. Nadwarciańskie tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska są niezwykle ważną ostoją ptactwa wodnego i błotnego. Na obszarze Parku obserwuje się ponad 260 gatunków ptaków, z czego u ponad 170 gatunków stwierdzono lęgi. Występuje tu ponad 60 gatunków ptaków "specjalnej troski", m.in: derkacz, rybitwa białoczelna, wodniczka, żuraw, bąk i bielik. To wszystko sprawia, że Park stanowi doskonałe miejsce obserwacji ptaków.

Park Narodowy Ujście Warty

Szlaki w PN Ujście Warty

Na terenie Parku poprowadzono znakowane szlaki turystyczne. Ponadto znajduje się tu wiele dróg udostępnionych do ruchu pieszego i rowerowego. Warto skorzystać też z przygotowanych dla turystów ścieżek przyrodniczych.

Ścieżka przyrodnicza "Ptasim Szlakiem", około 2 km, czas przejścia 2-3 h. Dojazd: w Słońsku dojeżdżamy do ronda, a dalej kierujemy się zgodnie ze wskazaniami drogowskazów. Dojeżdżamy do tzw. Betonki, gdzie znajduje się początek ścieżki. Ścieżka prowadzi betonową drogą przez najatrakcyjniejsze w Parku tereny lęgowe ptaków, dlatego też najlepszy czas na jej przemierzanie to okres lęgowy czyli wiosna. Na trasie umieszczono 5 tablic informacyjnych, wiatę z ławkami oraz czatownię obserwacyjną. Wybierając się na ścieżkę warto zaopatrzyć się w lornetkę, lunetę, atlas ptaków oraz przewodnik po ścieżce.

Ścieżka piesza "Mokradła", około 1 km. Ścieżka rozpoczyna się przy siedzibie Parku w Chyrzynie. Pierwszy przystanek usytuowany jest na wieży widokowej, drugi w zabytkowej przepompowni wody. W sumie przygotowano 8 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną. Na końcu trasy znajduje się miejsce postojowe.

Park Narodowy Ujście Warty

Ścieżka rowerowa "Na dwóch kółkach przez Polder Północny", około 30 km. Dojazd: od Witnicy drogą w kierunku Lemierzyc (droga do promu). Trasa jest bardzo długa, a na niektórych odcinkach trudna do pokonania ze względu na charakter podłoża. Dlatego można wybrać krótszą wersję ścieżki lub pokonać tylko wybrane jej odcinki. Ścieżka ma charakter przyrodniczo - historyczny, na trasie umieszczono 3 wiaty i 20 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną. Przy wiatach znajdują się punkty edukacyjne: "Stara Warta", "Śluza" oraz "Niwka". Dostępny przewodnik po ścieżce.

Ścieżka edukacyjna Olszynki w Kamieniu Małym, pętla około 4 km, z wieżą widokową oraz drewnianymi kładkami wiodącymi przez mokradła i las, z tablicami informacyjnymi

Park Narodowy Ujście Warty

Zabytki w PN Ujście Warty

Park jest obszarem niezamieszkałym, dlatego tak dobrze radzi sobie tu przyroda, ale spotkać też można tutaj zabytki minionych wieków, m.in. Twierdzę Kostrzyn nazywaną też Kostrzyńskimi Pompejami, pałac w Dąbroszynie, kościół MB Częstochowskiej w Słońsku czy piękne ruiny zamku joannitów w Słońsku.Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020