Park Mieczysława Dukieta w Krynicy Zdroju, mokunka

W Krynicy Zdroju - pięknym kurorcie Beskidu Sądeckiego nie brakuje parków, ścieżek spacerowych czy szlaków turystycznych. Miasto jest ukwiecone, pełne zieleni. Jednym z parków znajdujących się w centralnej części uzdrowiska jest Park im. Mieczysława Dukieta. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulic Zdrojowej i Piłsudskiego.Jest w nim ciekawa fontanna wielostrumieniowa, o bardzo dużej prostokątnej misie. Znajduje się tu również pomnik profesora Józefa Dietla - lekarza zasłużonego dla powstania i rozwoju polskiej balneologii. Natomiast ów Mieczysław Dukiet, którego imię nosi park, choć pochodził z Leska w Bieszczadach, to pokochał Krynicę. Wybudował dom u podnóża Góry Parkowej.

Przepracował w uzdrowisku, w co trudno uwierzyć, aż 55 lat. Specjalizował się w leczeniu chorób kobiecych. Ze względu na swe zasługi dla Krynicy Zdroju, nie tylko Park nosi jego imię. Jedna z uzdrowiskowych wód mineralnych nazwana jest Mieczysław, właśnie na cześć doktora Dukieta.

Park Dukieta
ul. Zdrojowa, Krynica Zdrój

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°25'16" N, 20°57'34" E
Małopolskie
2017-10-27
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą