Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu” na Podlasiu został utworzony w 1994 roku, aby zachować w stanie naturalnym najcenniejsze fragmenty lewobrzeżnej doliny Bugu. Park o powierzchni bllisko 31 tys. ha rozciąga się od ujścia rzeki Tocznej na wschód od Drohiczyna do ujścia rzeki Krzny w Neplach. Długość Parku w linii prostej wynosi 65 km, a przeciętna szerokość waha się od 3 do 6 km.Najważniejszym elementem Parku jest dzika i nieuregulowana, meandrująca rzeka Bug. Nad Bugiem występują przybrzeżne łachy, piaszczyste wydmy, murawy kserotermiczne, łąki i tereny leśne, zwłaszcza olsy i łęgi oraz zbiorowiska bagienne i wodne. Różnorodność siedlisk wpływa na bogactwo świata roślin i zwierząt, które można spotkać na terenie Parku Krajobrazowego. Charakterystycznym elementem Podlaskiego Przełomu Bugu są wysokie nadrzeczne skarpy stanowiące w miejscach nieosłoniętych lasem doskonałe punkty widokowe.W celu ochrony najcenniejszych obiektów przyrodniczych utworzono 7 rezerwatów przyrody. Przez teren Parku Krajobrazowego przebiega znakowany na czerwono Szlak Nadbużański, wytyczono też kilka ścieżek przyrodniczych.

Miejscowości w Parku

- Neple z ciekawą a zarazem tajemniczą kamienną babą

- Gnojno i położony w pobliżu wyjątkowo piękny punkt widokowy- Serpelice - wieś letniskowa z kościołem i klasztorem kapucynów oraz Kalwarią Podlaską

- Pratulin - sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich - Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1996 roku

- Janów Podlaski znany ze stadniny koni arabskich

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70418 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020