Park Krajobrazowy Doliny Bobru to piękny malowniczy obszar objęty ochroną. Park znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego i obejmuje dolinę Bobru w granicach miejscowości: Jelenia Góra, Pilchowice, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń.Dolina Bobru

Przełom doliny Bobru objęty jest dodatkowo programem Natura 2000, ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe. Szczególnie między Jelenią Górą a Lwówkiem rzeka Bóbr tworzy piękny, malowniczy przełom. To właśnie Bóbr oddziela Pogórze Izerskie od Gór Kaczawskich. Na tym odcinku Parku Krajobrazowego Bóbr płynie głęboko wciętą niecką, z licznymi widowiskowymi przełomami przez skalne masywy górskie, o zróżnicowanej budowie geologicznej. Rzeka tworzy tu wąwozy o urwistych, skalnych brzegach i efektowne spiętrzenia.

Park Krajobrazowy Dolina Bobru
Park Krajobrazowy Dolina Bobru

Zapory w Dolinie Bobru

Najbardziej znaną budowlą w Dolinie Bobru jest jedna z największych w Polsce kamienna zapora w Pilchowicach. Na jej otwarcie w 1912 roku przyjechał sam cesarz Wilhelm. Dzięki niej powstało spore Jezioro Pilchowickie. Znacznie mniejsza, choć też pięknie korelująca z krajobrazem jest zapora w Siedlęcinie. Dzięki tej niewielkiej zaporze rzeka Bóbr tworzy Jezioro Modre, w tajemniczym Borowym Jarze, gdzie na urwisku pięknie położony jest gościniec Perła Zachodu.

Roslinność Doliny

Roślinność doliny Bobru to sporo wiekowych lip, grabów i klonów. Są też sosny i świerki. W runie leśnym występują natomiast chronione rośliny, jak czosnek niedźwiedzi czy lilia złotogłów. To także kraina bluszczu, który oplata resztki gdzie niegdzie skały wąwozu, w którym malowniczo płynie rzeka. Przy odrobinie szczęścia można podobno wypłukać z Bobru drobinki złotego piasku lub wśród przybrzeżnych skał przełomu rzeki natknąć się na minerały z grupy agatów.

Pilchowice
jezioro Pilchowickie
Zapora w Pilchowicach


zapora w siedlęcinie zapora Pilchowice zapora Pilchowice Dolina Bobru

Lwówek Śląski noclegi

Lwówek Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 217837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021