zapora Pilchowice, Krzysztof Dorota

Park Krajobrazowy Dolina Bobru

(4.8 głosów: 31)

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to piękny malowniczy obszar objęty ochroną. Park znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego i obejmuje dolinę Bobru w granicach miejscowości: Jelenia Góra, Pilchowice, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń.Dolina Bobru

Przełom doliny Bobru objęty jest dodatkowo programem Natura 2000, ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe. Szczególnie między Jelenią Górą a Lwówkiem rzeka Bóbr tworzy piękny, malowniczy przełom. To właśnie Bóbr oddziela Pogórze Izerskie od Gór Kaczawskich. Na tym odcinku Parku Krajobrazowego Bóbr płynie głęboko wciętą niecką, z licznymi widowiskowymi przełomami przez skalne masywy górskie, o zróżnicowanej budowie geologicznej. Rzeka tworzy tu wąwozy o urwistych, skalnych brzegach i efektowne spiętrzenia.

Pilchowice, mokunka
Pilchowice, mokunka

Zapory w Dolinie Bobru

Najbardziej znaną budowlą w Dolinie Bobru jest jedna z największych w Polsce kamienna zapora w Pilchowicach. Na jej otwarcie w 1912 roku przyjechał sam cesarz Wilhelm. Dzięki niej powstało spore Jezioro Pilchowickie. Znacznie mniejsza, choć też pięknie korelująca z krajobrazem jest zapora w Siedlęcinie. Dzięki tej niewielkiej zaporze rzeka Bóbr tworzy Jezioro Modre, w tajemniczym Borowym Jarze, gdzie na urwisku pięknie położony jest gościniec Perła Zachodu.Roslinność Doliny

Roślinność doliny Bobru to sporo wiekowych lip, grabów i klonów. Są też sosny i świerki. W runie leśnym występują natomiast chronione rośliny, jak czosnek niedźwiedzi czy lilia złotogłów. To także kraina bluszczu, który oplata resztki gdzie niegdzie skały wąwozu, w którym malowniczo płynie rzeka. Przy odrobinie szczęścia można podobno wypłukać z Bobru drobinki złotego piasku lub wśród przybrzeżnych skał przełomu rzeki natknąć się na minerały z grupy agatów.

jezioro Pilchowickie, Krzysztof Dorota
Zapora w Pilchowicach, Krzysztof Dorota
zapora w siedlęcinie, Krzysztof Dorota
zapora Pilchowice, Krzysztof Dorota
zapora Pilchowice, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
Dolina Bobru, Krzysztof Dorota
, mokunka

Jelenia Góra noclegi

Jelenia Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°57'52N, 15°38'37E
22 luty 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację