zapora Pilchowice, Krzysztof Dorota

Park Krajobrazowy Dolina Bobru

(4.8 głosów: 31)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to piękny malowniczy obszar objęty ochroną. Park znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego i obejmuje dolinę Bobru w granicach miejscowości: Jelenia Góra, Pilchowice, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń.

Dolina Bobru

Przełom doliny Bobru objęty jest dodatkowo programem Natura 2000, ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe. Szczególnie między Jelenią Górą a Lwówkiem rzeka Bóbr tworzy piękny, malowniczy przełom. To właśnie Bóbr oddziela Pogórze Izerskie od Gór Kaczawskich. Na tym odcinku Parku Krajobrazowego Bóbr płynie głęboko wciętą niecką, z licznymi widowiskowymi przełomami przez skalne masywy górskie, o zróżnicowanej budowie geologicznej. Rzeka tworzy tu wąwozy o urwistych, skalnych brzegach i efektowne spiętrzenia.

Park Krajobrazowy Dolina Bobru, mokunka
Park Krajobrazowy Dolina Bobru, mokunka


Zapory w Dolinie Bobru

Najbardziej znaną budowlą w Dolinie Bobru jest jedna z największych w Polsce kamienna zapora w Pilchowicach. Na jej otwarcie w 1912 roku przyjechał sam cesarz Wilhelm. Dzięki niej powstało spore Jezioro Pilchowickie. Znacznie mniejsza, choć też pięknie korelująca z krajobrazem jest zapora w Siedlęcinie. Dzięki tej niewielkiej zaporze rzeka Bóbr tworzy Jezioro Modre, w tajemniczym Borowym Jarze, gdzie na urwisku pięknie położony jest gościniec Perła Zachodu.

Roslinność Doliny

Roślinność doliny Bobru to sporo wiekowych lip, grabów i klonów. Są też sosny i świerki. W runie leśnym występują natomiast chronione rośliny, jak czosnek niedźwiedzi czy lilia złotogłów. To także kraina bluszczu, który oplata resztki gdzie niegdzie skały wąwozu, w którym malowniczo płynie rzeka. Przy odrobinie szczęścia można podobno wypłukać z Bobru drobinki złotego piasku lub wśród przybrzeżnych skał przełomu rzeki natknąć się na minerały z grupy agatów.

Pilchowice, mokunka
Pilchowice, mokunka

Jelenia Góra noclegi

Jelenia Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

jezioro Pilchowickie, Krzysztof Dorota
Zapora w Pilchowicach, Krzysztof Dorota
zapora w siedlęcinie, Krzysztof Dorota
zapora Pilchowice, Krzysztof Dorota
zapora Pilchowice, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
Dolina Bobru, Krzysztof Dorota
, mokunka
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022