Park edukacji przyrodniczo-leśnej w Gruszkach

Park edukacji przyrodniczo-leśnej w Gruszkach

We wsi Gruszki na północnym skraju Puszczy Białowieskiej znajduje się siedziba Nadleśnictwa Browsk. Tuż obok niej w 2003 roku utworzono park edukacji przyrodniczo-leśnej, na który składa się kilka elementów. Są to cztery ścieżki edukacyjne i herbarium.Herbarium to wyjątkowy ogród z oczkiem wodnym i wypływającym z niego strumykiem, który następnie wpada do niewielkiego stawu. Obok w sadzie ze starymi odmianami jabłoni stoją wiaty z ławkami i stołami. Tu w otoczeniu zieleni można słuchać szumu wody i śpiewu ptaków. Czas płynie powoli odmierzamy słonecznym zegarem. Na całość herbarium spogląda wyrzeźbiony w drzewie Lasowid o czterech twarzach.Miodowa ścieżka edukacyjna w całości mieści się na placu przed siedzibą Nadleśnictwa Browsk między parkingiem a placem zabaw. Na siedmiu tablicach umieszczono informacje poświęcone pszczołom i pszczelarstwu. Obok znajduje się pokazowy ul kłodowy i duży model pszczoły. Przedstawiono też informacje o roślinach miododajnych, miodach i innych produktach wytwarzanych przez pszczoły.

Ścieżka edukacyjna „Szlakiem orlika krzykliwego” to dwukilometrowej długości szlak zaczynający się przy herbarium. Ilustrowane tablice informacyjne w ciekawy sposób prezentują zwyczaje orlika krzykliwego. W połowie drogi znajduje się miejsce ogniskowe Dworny Grądek z wiatami i pięknym widokiem na dolinę rzeki Narewki.

Ścieżka edukacyjna „Szlakiem żubra” prowadzi po obrzeżach herbarium. Trasa jest krótka, a tablice edukacyjne przedstawiają zdjęcia żubrów. Kończy się wieżą widokową, z której podobno można czasem obserwować pasące się sarny, jelenie, a nawet żubry.Ścieżka edukacyjna „Złoty Szlak Św. Eustachego” ma swój początek przy herbarium. Pętla o długości 11 km prowadzi przez północno-wschodnią część Puszczy Białowieskiej.

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020