Panteon w Rzymie: zachowana świątynia wszystkich bogów starożytnego Rzymu

Panteon w Rzymie to gigantyczny sukces starożytnych architektów. To jeden z najbardziej imponujących i najlepiej zachowanych zabytków antycznych w Europie. Poświęcony czci boskim patronom Rzymu miał być i jest do dzisiaj idealny, choć liczy blisko 2000 lat! Kopuła, największa niewspierana z niezbrojonego betonu, jaka dotąd powstała, pozwala spojrzeć w niebiosa i zachwycić się geniuszem twórców. Przetrwała do naszych czasów nienaruszona od II wieku, a to głównie dlatego, że w VII stuleciu przemianowano ją na kościół chrześcijański. Gorąco polecam odwiedzić tę niesamowitą budowlę. W artykule znajdziesz informacje o jej historii, dojeździe, ciekawostkach oraz praktycznych wskazówkach dla turystów.

Lokalizacja i dojazd
Panteon znajduje się na Placu della Rotondo (Piazza della Rotonda), w samym sercu historycznego centrum Rzymu. Od placu odchodzą urokliwe uliczki, z kawiarniami i restauracjami, prowadzące do innych okolicznych atrakcji. To czyni go łatwo dostępnym dla turystów.
Jak dojechać?
- Metrem: najbliższa stacja metra to Barberini (linia A), z niej dojdziesz pieszo w około 15 minut
- Autobusem: w pobliżu jest przystanek Largo di Torre Argentina, skąd zajdziesz w około 5 minut. Kursuje tu wiele linii
- Tramwajem: Linia 8 ma przystanek w pobliżu Piazza Venezia, skąd zajdziesz w około 10 minut
- Taksówką: w ten sposób możesz dojechać na sam plac della Rotonda
Niezależnie, jaki transport wybierzesz, warto nacieszyć się też urokiem spaceru po tej okolicy, bowiem zapewnia przyjemne wrażenia, które zostaną z Tobą na długo.

Pantheon - świątynia wszystkich bogów starożytnego Rzymu
Panteon powstał jako znamienna świątynia, poświęcona rzymskim bóstwom. Oddawano tu cześć tym najważniejszym z nich. Już sama nazwa oddaje tę postać rzeczy, bowiem greckie słowa pan i theoi oznaczają odpowiednio wszyscy bogowie. Właśnie dlatego powstała z takim rozmachem i musiała być tak idealna.
Architektura antycznego Panteonu w Rzymie
Zachwycająca i wręcz przygniatająca jest konstrukcja i architektura tego kolosa. Fasadę zdobi kolumnada złożona z 16 kolumn. Każda z nich liczy 13 metrów wysokości i została wykonana z jednego kawałka, a właściwie kawału granitu. Gra świateł jest tutaj niesamowita, a gdy się w nie zagłębisz, to do wnętrza panteonu wprowadzą Cię gigantyczne wrota. Ważą, bagatela, 20 ton i pochodzą jeszcze z czasów powstania świątyni.
Wnętrze panteonu: kopuła z oculusem
Wkraczając do środka, od razu uwagę przyciąga to, co najbardziej znamienne. Dominującym elementem budowli jest kopuła i to ona stawia panteon w szeregu najznamienitszych budowli, jakie stworzono na ziemi. Ma średnicę 43,4 metra i jest zaprojektowana w ten sposób, że nie zawiera żadnych podpór. Została wykonana z rzymskiego betonu, nieuzbrojonego. I tu wisienka na torcie, jakby tego geniuszu było mało, w jej środku na szczycie znajduje się oculus, czyli otwór, przez który może na Ciebie spłynąć boskie światło. Spłynąć może też woda, bowiem jest to zwyczajna dziura niczym nie osłonięta, także deszcz wpada do środka i odpływa poprzez specjalne otwory w wyprofilowanej posadzce. Patrząc w górę, wydaje Ci się, że oculus nie jest zbyt wielki, może dwumetrowy. W rzeczywistości ma aż 8 metrów, a tylko z racji ogromu rotundy wydaje się malutki.




Świątynia chrześcijańska
Panteon przetrwał czasy średniowiecza w tak dobrym stanie, bowiem już w VII wieku powstał tu kościół chrześcijan pod wezwaniem Basilica Santa Maria ad Martyres. Trwa on do dzisiaj i odbywają się tutaj regularnie nabożeństwa. W świątyni tej odnajdziesz groby dwóch znamiennych królów włoskich: Wiktora Emanuella II i Umberto I, oraz słynnego artysty Rafaela Santi. Wnętrze udostępnione jest dla zwiedzających odpłatnie.

Ciekawostki o rzymskim Panteonie
- Kopuła Panteonu ma zarówno średnicę, jak i wysokość równą 43,4 metra. To idealna harmonia proporcji
- Wnętrze świątyni mogłoby pomieścić idealną kulę o średnicy odpowiadającej rozmiarowi rotundy
- Oculus na szczycie ma aż 8 metrów średnicy, jest niezabezpieczonym otworem, przez który wpada do środka deszcz. To też jedyne źródło światła we wnętrzu poza drzwiami
- Pierwotnie dach świątyni był pokryty brązem, ale został usunięty przez papieży na potrzeby innych budowli
- Panteon przez wieki był wielką inspiracją i księgą wiedzy dla artystów. Swego czasu studiował ją długo Michał Anioł przed stworzeniem sklepienia bazyliki Św. Piotra w Watykanie. Również na Malcie powstała w XIX wieku łudząco podobna Rotunda w Moście.

Informacje praktyczne o zabytku
- Godziny otwarcia: Panteon jest otwarty codziennie, 9.30 - 18.30 (godziny mogą się różnić w zależności od pory roku)
- Bilety: 5 euro dla osoby dorosłej, dzieci do lat 18 bezpłatnie
- Bilety do panteonu można kupić bezpośrednio przed zwiedzaniem, kolejka ustawia się od rana, ale nie czeka sie zbyt dlugo
- Strój: Panteon pełni funkcję kościoła, dlatego warto zwrócić uwagę na stosowny ubiór, czyli zakryte ramiona i kolana
- Zwiedzanie: Można skorzystać z przewodnika lub audioprzewodnika, aby zgłębić historię i symbolikę tego miejsca
- Uwaga! Pilnuj swoich rzeczy i uważaj na kieszonkowców i złodziei, szczególnie w tłumie turystów, kradzieże zdarzają się tutaj bardzo często i potrafią być bardzo wyrafinowane

Historia budowli
Panteon pierwotnie wzniósł Marek Agrypa, zięć i prawa ręka cesarza Oktawiana Augusta, w 27 roku p.n.e. W ten sposób uczcił zwycięstwo nad Markiem Antoniuszem i Kleopatrą. Miał kształt prostokątny i był dedykowany wszystkim rzymskim bogom. Po wielkim pożarze Rzymu w 80 roku n.e. został odbudowany przez cesarza Domicjana, jednak ponownie uległ zniszczeniu wskutek uderzenia pioruna w 110 roku.
Obecna konstrukcja pochodzi z czasów cesarza Hadriana i stanęła około 125 roku. Odbudowując panteon, nakazał on pozostawić na portyku inskrypcję upamiętniającą Marka Agryppę: M·AGRIPPA·L·F·COS·TERTIVM·FECIT, co oznacza: „Marek Agrypa, syn Lucjusza, konsul po raz trzeci, zbudował to”. Architektem arcydzieła jest najpewniej Apollodoros z Damaszku.
W VII wieku, a najpewniej w 609 roku, Panteon został przekształcony w kościół chrześcijański, co uratowało go przed zniszczeniem w okresie średniowiecza. Kościół katolicki Marii Panny od Męczenników (Basilica Santa Maria ad Martyres) funkcjonuje tutaj do dziś i regularnie odbywają się tutaj nabożeństwa.
Panteon to nie tylko świadectwo potęgi antycznego Rzymu, ale również miejsce pełne duchowego znaczenia i architektonicznego geniuszu. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, architektury czy po prostu turystą odkrywającym uroki Wiecznego Miasta, odwiedzenie tego miejsca będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Piazza della Rotonda
Plac Piazza della Rotonda to bardzo popularne i urocze miejsce. W jego centralnej części uwagę przykuwa Fontana del Pantheon. Wraz ze świątynią w tle stanowi piękną scenerię do zdjęć. W ciepłe dni daje ochłodę, przez cały rok zdobi plac, który jeszcze w XIX stuleciu mieścił targ rybny. Dziś w ciągu dnia zobaczysz tu dorożki z końmi. Wtedy jednak jest też tłumnie, dlatego warto tu zajść również po zachodzie słońca, kiedy zabytek jest efektownie podświetlony, a między kolumnami panteonu miga granatowe niebo i światło miejskich latarni.



Inne atrakcje w Wiecznym Mieście
Rzym oferuje niezliczoną liczbę zabytków. To swoiste muzeum pod chmurką, gdzie na każdym kroku znajdziesz wspaniałe budowle. Oto kilka najciekawszych:
- Bazylika Santa Maria sopra Minerva - jedna z nielicznych gotyckich świątyń w Rzymie, stoi na sąsiednim placu
- Fontanna di Trevi - najsłynniejsza rzymska fontanna, z zachwycającą, barokową fasadą
- Koloseum - największy w historii amfiteatr, trwający od I wieku do dziś
- Schody Hiszpańskie
- Ołtarz Ojczyzny - monstrualny pomnik króla Wiktora Emanuela, przy okazji bezpłatny punkt widokowy na całe miasto
- Watykan - najmniejsze państwo świata, w całości wpisane na Listę UNESCO

Noclegi w Rzymie
Noclegi w samym mieście nie należą do tanich, a my podróżowaliśmy w trójkę, dlatego zdecydowaliśmy się na hu Roma Camping In Town, oddalony kilkanaście kilometrów od centrum, przy Via Aurelia 831. To 15 minut jazdy od Watykanu. Do stacji metra Cornelia (linia A) można szybko dojechać z obiektu autobusem. My jeździliśmy zwykle linią 246.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Gdzie jeszcze warto pojechać?
Planujesz dalsze podróże? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami kolejnych miejsc, które zachwycają swoją historią, kulturą i pięknymi krajobrazami.
- Rzym,
- Alcudia na Majorce,
- Watykan,
- Kutna Hora,
- Łaźnie Afrodyty i Szlak Afrodyty na Cyprze,
- Chester,
- Ołtarz Ojczyzny w Rzymie,
- Skalne miasto w Czechach. Kokorinsko,
- Ołomuniec,
- Karlova Studánka w Czechach,
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!