Pałacyk gościnny Branickich w Białymstoku, Joanna

Pałacyk gościnny Branickich w Białymstoku

Pałacyk gościnny Branickich znajduje się w Białymstoku na końcu ulicy Kilińskiego, w pobliżu zespołu pałacowo-ogrodowego Branickich. Bywa też określany jako Dom Koniuszego lub Pałac Ślubów. Jest to dwukondygnacyjny budynek w stylu barokowym z rokokowym wnętrzem. Pałacyk został zbudowany około 1771 roku, a wykończony po kilkuletniej przerwie spowodowanej śmiercią hetmana Branickiego. Miał służyć gościom hetmana lub jego koniuszemu. Izabela Branicka po śmierci męża przeznaczyła pałacyk na mieszkanie najbardziej zaufanych ludzi z jej dworu. W XIX wieku budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli.Pałacyk gościnny spalony w 1944 roku został odbudowany w 1950 roku. Przeznaczono go na Muzeum Ruchu Rewolucyjnego, a potem na Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Obecnie na parterze mieści się Urząd Stanu Cywilnego, a piętro jest wykorzystywane przez Prezydenta Białegostoku do celów reprezentacyjnych.

Adres

Pałacyk gościnny Branickich
ul. Kilińskiego 6, Białystok

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Białystok
Pałace i dworki
Normalna
pałace
53°7'57N, 23°9'60E
18 październik 2019
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację