Pałacyk Brassów w Częstochowie

Pałacyk Brassów w Częstochowie

Pałacyk Brassów w Częstochowie to zabytkowy pałacyk z 1897 roku, wybudowany w stylu klasycystycznym, dwukondygnacyjny, z ozdobnym wykończeniem górnych okien. Jedna z elewacji posiada tympanon nad balkonem, inna wykusz w formie wieżyczki zakończonej trójkątnym dachem. Nad oknami dolnymi na wszystkich stronach, ozdobne tympanony.Wzniesiony został dla austriackiego przedsiębiorcy Williama Brassa - właściciela fabryki włókienniczej i farbiarni. Miał służyć celom mieszkalnym. Był zamieszkały do wybuchu wojny, rodzina wyjechała do Austrii, a budynek po wkroczeniu wojsk został znacjonalizowany i stał się własnością państwa. Użytkowała go Milicja Obywatelska, później Policja. Budynek będący w stanie do remontu został przez policję opuszczony, popadając w dalszą ruinę.W 2012 został sprzedany małżeństwu z Częstochowy. Wpisuje się on w przemysłową historię miasta. Ministerstwo Kultury odmówiło wtedy 50-tysięcznej dotacji właścicielom nieruchomości na remont pokrycia dachu, elewacji i wnętrza pałacyku Brassa więc renowację rozpoczęli na własny koszt. Obecnie jest on w stanie fatalnym.

Pałacyk Brassów
ul. Strażacka 26, Częstochowa

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020