Pałac w Siemianowicach Śląskich

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Czy wiesz, że Pałac w Siemianowicach Śląskich, stojący w Parku Miejskim tego górnośląskiego miasta, to jeden z największych pałaców w całej Polsce. Niegdyś przepiękna rezydencja niezwykle bogatej i wpływowej rodziny Henckel von Donnersmarck, z otaczającym parkiem i folwarkiem, potem wielka ruina bez dachu. Jeszcze trudniej uwierzyć, że ten upadły kolos udaje się dziś rewitalizować. Bliska była już tutaj wizja totalnej ruiny, ale na szczęście znalazły się osoby, którym leżało na sercu zachowanie cennego zabytku przeszłości miasta i regionu. Dziś można już tutaj przyjść na kawę i rzemieślnicze piwo z Browaru Pałacowego, wkrótce będą też dostępne inne fragmenty tego barokowo-klasycystycznego pałacu, z elementami eklektycznymi.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich

Rewitalizacja pałacu w Siemianowicach Śląskich

Obecnie od kilku lat firma Inspiration Point S.A. intensywnie remontuje zabytek. Celem tej rewitalizacji jest odnowienie pałacu, przyległych terenów parkowych oraz historycznej zabudowy gospodarczej. Cały kompleks przeznaczony zostanie na działalność komercyjną i społeczną. Już dziś pałac prezentuje się bardzo ładnie, a ma być tylko lepiej i docelowo stanie się prawdziwą ozdobą Górnego Śląska, dostępną dla turystów. Obecnie we wnętrzu pałacu, na terenie Browaru, działa kawiarnia, gdzie można zjeść pyszne ciacho i wypić kawę, ale też podegustować pałacowe piwa.



Browar w pałacu
Browar w pałacu

Zwiedzanie pałacu - Browar Pałacowy i kawiarnia

Prace na zewnątrz pałacu są już daleko posunięte, ruszyła też intensywna rewitalizacja wnętrz zabytku. Gotowy jest jak dotąd fragment z rzemieślniczym Browarem Pałacowym, który warzy naturalne, zdrowe i smaczne piwo w tradycyjny sposób, z zachowaniem Bawarskiego Prawa Czystości z 1516 roku. Wraz z Browarem istnieje tu wspomniana kawiarnia. A jakiego piwa tu skosztujesz? To Pałacowy Pils, Pałacowy Dunkel, Pałacowy Jasny Lager i Pałacowy Bursztynowy Lager. My mieliśmy już okazję zadegustować siemianowickiego piwa, smak jest naprawdę wyborny, tak jak podobno jego właściwości, nawet zdrowotne, choćby wynikające z faktu zawartości dużej ilości witamin z grupy B. Jeśli i Ty już nie możesz się doczekać degustacji siemianowickiego piwa, jest ono na ten moment dostępne w kilku restauracjach, np. w Willi Fitznera i Restauracji Śląski Przekrój w Siemianowicach Śląskich oraz w Restauracji Cadenza w Katowicach przy NOSPR.

Kawiarnia w pałacu
Kawiarnia w pałacu
Kawiarnia w pałacu - beza pyszna
Kawiarnia w pałacu - beza pyszna
Kawiarnia i Browar Pałacowy
Kawiarnia i Browar Pałacowy

 

Plany na przyszłość

W pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach docelowo powstanie hotel w dawnych stajniach. W ujeżdżalni ma powstać ogromna sala koncertowa. Wypięknieją też dziedzińce pałacowe - na małym dziedzińcu już stanęła fontanna, która otoczona będzie roślinnością, zaś spod dużego dziedzińca trakt spacerowy ma w przyszłości prowadzić nad pobliski Staw Rzęsa i do Parku Bażantarnia. Rewitalizację pałacu wspiera Fundacja Stajnia, a jej głównym założeniem jest ożywienie Pałacu poprzez aktywne zapraszanie ludzi do współtworzenia tego wyjątkowego miejsca, tak, by "Pałac ponownie stał się wartościową częścią życia Śląska - jego sercem, w którym rodzi się zmiana".

Pałac Donnermarcków
Pałac Donnermarcków

Historia pałacu Donnersmarcków

Historia pałacu w Siemianowicach Śląskich - najcenniejszego zabytku tego miasta, sięga XVII wieku, kiedy ród Mieroszewskich kupił tutejsze dobra rycerskie od rodziny Siemianowskich i wystawił tu najstarszą, barokową część pałacu nakrytą łamanym dachem polskim. Później majątek kupił Kasper Hunter von Grandon, ale już w I połowie XVIII wieku pałac dostał się w ręce słynnej i wielce bogatej rodziny Henckel von Donnersmarck, a dokładniej przedstawicieli linii bytomsko-siemianowickiej. Początkowo rodzina nie zamieszkała tutaj, gdyż Karol Józef Erdmann z żoną Marią Józefiną Henckel von Donnersmarck mieszkali w Bytomskim ratuszu, dopiero w 1768 roku siemianowicki pałac stał się siedzibą Donnersmarcków, którzy szybko wzięli się za jego rozbudowę. Pierwszy etap miał miejsce za czasów Łazarza III Henckel von Donnersmarck, ale dopiero w kolejnym stuleciu, około 1830 roku nastąpiła największa rozbudowa pałacu, kiedy zyskał on dzisiejszy kształt, a dokonał tego Hugon I Henckel von Donnersmarck. Wtedy dobudowano kolejne skrzydła pałacu, ogrodzono park, wystawiono bramy wjazdowe z kordegardą i urządzono park krajobrazowy w stylu angielski. Zbiegło się to z budową Huty Laura w 1937 roku, również z jego inicjatywy, bowiem z przemysłu brała się fortuna Hugona, posiadał też kopalnie i inne huty. Rozpoczął też budowę pałacu w Nakle Śląskim (którą później skończył jego drugi syn Łazarz IV). Kolejny z Donnersmarcków - Hugon II - pierwszy syn Hugona I, około 1850 roku nadał kompleksowi w Siemianowicach Śląskich cech romantycznych, zarówno samemu pałacowi, jak i w przyległym do niego parku, który dziś stanowi Park Miejski. Pod koniec XIX wieku Hugon II osiadł w pałacu w Brynku i tak zakończyła się era Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich, którzy sobie odważnie poczynali w Pałacu, w zabudowaniach gospodarczych trzymali nie tylko konie, ale ponoć i niedźwiedzie, które później wyławiali podczas hucznych polowań, z których słynęli. W skład kompleksu poza pałacem wchodził wtedy 20-hektarowy park z budynkami gospodarczymi, stajniami, ujeżdżalnią, ogrodami i sadami, a także folwarkiem ze spichlerzem. Obecnie ten Park Pałacowy to Park Miejski, a dawny spichlerz do Muzeum Miejskie.



Po Donnersmarckach pałac w Siemianowicach Śląskich przejęła Naczelna Dyrekcja Kopalń. Na początku XX stulecia pałac był rezydencją Ewalda Hilgera - dyrektora Zjednoczonych Hut Królewska i Laura. Dbał on jedynie o główne skrzydło, w którym mieszkał, natomiast reszta popadała w ruinę. Mimo to w czasach międzywojennych miał się jeszcze obiekt wybornie, bo zachował się taki oto opis pałacu z tego okresu: "wjazdy z ładnymi domkami dla odźwiernych i imponującymi wrotami [...]. Apartament w głównym skrzydle był książęcy: wielki hall na dole, z bardzo pięknym kominkiem, obok szatnia dla setek gości chyba, na prawo dobrze umeblowane gościnne pokoje, z ładną łazienką, na lewo za dużą sienią kuchnia – skąd windą szły potrawy do kredensu i jadalni na piętrze, spiżarnia, pralnia, prasowalnia, wszystko ogromnych rozmiarów." To daje wyobrażenie stylu i wykwintności Donnersmarcków.

Potem losy pałacu były dużo gorsze. W czasie wojny, kiedy stacjonowały tu wojska i powstańcy, mocno zrujnowano i splądrowano wnętrza, a po 1944 roku na terenie folwarku dworskiego powstało PGR, co przyczyniło się do dewastacji obiektów gospodarczych, parku oraz ogrodów. Zniknęły też dekoracyjne ogrodzenia, bramy czy lampy. W tym czasie pałacem zarządzała kopalnia Siemianowice, która utworzyła w nim mieszkania dla pracowników. W pałacu działała też Szkoła Górnicza oraz przedszkole. W 1990 roku kompleks w stanie ruiny przejęło miasto, które próbowało na różne sposoby ratować zabytek, jednak było to ostatecznie ponad jego siły. Dopiero w 2013 roku pałac od miasta wykupiła Grupa Saternus, dziś Inspiration Point S.A. z Chorzowa - obecny właściciel, który przeprowadza tu kapitalny remont i prace adaptacyjne, zarówno samego pałacu, jak i zabudowań gospodarczych oraz parku. Pomaga w tym Fundacja Stajnia.

Pałac Donnermarcków
Pałac Donnermarcków

Dojazd do pałacu w Siemianowicach Śląskich

Pałac mieści się w Parku Miejskim w Siemianowicach Śląskich, w centrum miasta. Z Bytomia i od strony Będzina dojedziesz tu drogą nr 94, a dalej ulicą Zwycięstwa i Śląską, która wyprowadzi pod sam pałac. Samochód można bezpłatnie zaparkować na ulicy Chopina pod pałacem, z ulicy Śląskiej dojedziesz do niej ulicą Parkową. Z Katowic, z drogi nr 79 najlepiej wjechać w Aleję Korfantego i dalej ulicą Katowicką, a następnie ulicą Staszica dojedziesz do wspomnianej ulicy Śląskiej pod pałacem. Stąd ulica Spacerowa doprowadzi do ulicy Chopina, gdzie można bezpłatnie zaparkować przy bramie pałacowej, prowadzącej na mały dziedziniec.

Staw Rzęsa
Staw Rzęsa

Informacje praktyczne

Pałac można oglądać z zewnątrz przez cały rok codziennie
We wnętrzach działa kawiarnia i Browar Pałacowy:
pn-czw i nd 11.00-20.00, pt-sb 11.00-22.00
Parking: bezpłatny przy pałacu, od strony ul. Chopina
Aktualne informacje o pałacu znajdziesz na stronie: https://www.facebook.com/palacinspiracji



Pałac Donnersmarcków
ul. Chopina 13-17, Siemianowice Śląskie
tel. 609-031-418

Noclegi w Siemianowicach Śląskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Browar Pałacowy
Staw Rzęsa - Bażantarnia
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Park Miejski w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich przed rewitalizacją
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach przed remontem
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich przed remontem
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 7)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
To wspaniale, że kolejne miejsce województwa śląskiego zostało uratowane od zagłady i może w przyszłości znów cieszyć nie tylko mieszkańców ale i turystów. Brawa dla odważnych, którzy zdecydowali się na rewitalizację tak wielkiego kompleksu! A na ten moment można już usiąść w pałacu i wypić kawę albo piwo z Browaru Pałacowego 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024