, mokunka

Pałac w Oleśnie to tak właściwie dwór, niewielki pałacyk pochodzący z początku XIX wieku. Przez miejscową ludność jest on nazwany "owczarnią".

Niewiele wiadomo o historii pałacyku w Oleśnie, ten parterowy dwór, noszący jeszcze ślady dawnej świetności wraz z otaczającym go parkiem stanowił niegdyś jedną wspaniałą całość.

W dużej części dwór otoczony jest ceglanym murem, który niestety pozostaje w opłakanym stanie. Na słupie muru, tuż przy wielkiej, częściowo zardzewiałej bramie widnieje znak informujący o tym, że jest to zabytek. Wejść na teren pałacowy jednak się nie da, pozostaje tylko oglądać budowlę z daleka.

Pałacyk w Oleśnie, mimo, że był kilkukrotnie przebudowywany, nie zatracił swojego charakteru. To typowy dwór przedstawicieli ziemskich z XIX wieku. Szkoda, że tak zniszczony

Pałac
ul. Parkowa

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°12'52" N, 20°55'26" E
Małopolskie
2017-02-09
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: