Pałac w Gorzanowie

Zdjęcia (1)

Zespół pałacowo-parkowy w Gorzanowie koło Żelazna, w Kotlinie Kłodzkiej robi niemałe wrażenie. Wydaje się być monumentalny, składa się z pałacu, kapliczek, zabudowań podzamcza, kilku bram wejściowych i tych większych wjazdowych. Całości dopełniają budynki gospodarcze podzamcza oraz solidne „zabudowy kmiece”.Historia pałacu

Aby poznać historię pałacu w Gorzanowie należy sięgnąć pamięcią do wczesnego średniowiecza, wtedy bowiem na miejscu dzisiejszego pałacu istniał zamek. Niewielki, ale obronny. Nie został po nim żaden ślad z wyjątkiem dokumentów historycznych.

Pałac w Gorzanowie powstał około roku 1537. Początkowo był niewielki, jednak na przestrzeni kolejnych 100 lat przybrał już obecne rozmiary. Kolejne stulecia to kolejne modernizacje, ostatnia przeprowadzona tuż po 1900 roku Wtedy to pałac wyglądał wyjątkowo okazale. Przez ponad trzy stulecia był w posiadaniu rodziny Herbersteinów.Wiek XX nie był dla budowli i parku przypałacowego łaskawy. Ustawa o nacjonalizacji sprawiła, ze pałac w Gorzanowie powoli popadał w ruinę. Przez pewien czas zajmowało go wojsko sowieckie. Wtedy to masowo wywożono stąd obrazy, rodowe srebra, porcelanę, meble. Natomiast te zabytki, które zostały, nosiły liczne ślady dewastacji! Poznikały nawet marmury czy elementy małej architektury znajdujące się na wewnętrznym dziedzińcu i w parku. Ten czas właśnie stał się początkiem końca wielowiekowej świetności pałacu w Gorzanowie. Obecnie pieczę na pałacem trzyma Ministerstwo Kultury i trwają tu prace remontowe.

Pałac
ul. Podzamcze, Gorzanów

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: