50°21'3" N, 16°38'0" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Zespół pałacowo-parkowy w Gorzanowie koło Żelazna, w Kotlinie Kłodzkiej robi niemałe wrażenie. Wydaje się być monumentalny, składa się z pałacu, kapliczek, zabudowań podzamcza, kilku bram wejściowych i tych większych wjazdowych. Całości dopełniają budynki gospodarcze podzamcza oraz solidne „zabudowy kmiece”.Historia pałacu

Aby poznać historię pałacu w Gorzanowie należy sięgnąć pamięcią do wczesnego średniowiecza, wtedy bowiem na miejscu dzisiejszego pałacu istniał zamek. Niewielki, ale obronny. Nie został po nim żaden ślad z wyjątkiem dokumentów historycznych.

Pałac w Gorzanowie powstał około roku 1537. Początkowo był niewielki, jednak na przestrzeni kolejnych 100 lat przybrał już obecne rozmiary. Kolejne stulecia to kolejne modernizacje, ostatnia przeprowadzona tuż po 1900 roku Wtedy to pałac wyglądał wyjątkowo okazale. Przez ponad trzy stulecia był w posiadaniu rodziny Herbersteinów.

Wiek XX nie był dla budowli i parku przypałacowego łaskawy. Ustawa o nacjonalizacji sprawiła, ze pałac w Gorzanowie powoli popadał w ruinę. Przez pewien czas zajmowało go wojsko sowieckie. Wtedy to masowo wywożono stąd obrazy, rodowe srebra, porcelanę, meble. Natomiast te zabytki, które zostały, nosiły liczne ślady dewastacji! Poznikały nawet marmury czy elementy małej architektury znajdujące się na wewnętrznym dziedzińcu i w parku. Ten czas właśnie stał się początkiem końca wielowiekowej świetności pałacu w Gorzanowie. Obecnie pieczę na pałacem trzyma Ministerstwo Kultury i trwają tu prace remontowe.Pałac
ul. Podzamcze, Gorzanów

Kotlina Kłodzka noclegi

Kotlina Kłodzka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Kamieniec
KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021